Haberlerİzmir haberÖykü ile geçen 16 yıl

Öykü ile geçen 16 yıl - İzmir haber

Konak Belediyesinin 16'sını düzenleyeceği 'Öykü Günleri'ne bu yıl da İzmir'den ve İzmir dışından çok sayıda edebiyatçı ve akademisyen katılacak. 16-17 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek olan etkinliğin bu yıl ki teması 'Edebiyatta Yersizlik Yurtsuzluk' olarak belirlenirken onur konuğu ise öykücü Cemil Kavukçu olacak.

Öykü ile geçen 16 yıl


İki gün boyunca Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi Avni Anıl Sahnesinde düzenlenecek 'Öykü Günleri'nin açılışında Feyza Hepçilingirler, yazdığı '2018 Dünya Öykü Günü Bildirisi'ni okuyacak. Ardından ölümünün 40. yılında Oğuz Atay anılacak. Etkinliğin ilk gününde onur konuğu Cemil Kavukçu eserleriyle mercek altına alınacak. Görsel sunum eşliğinde geçekleştirilecek Sesiyle Sözüyle Cemil Kavukçu etkinliğini Bora Balcı, Mine Hoşcan Bilge dile getirecek. 'Öykünün Anayurdunda Düşkaçıran Bir Yazar: Cemil Kavukçu' oturumunda ise Jale Özata Dirlikyapan, Melike Koçak ve Müge İplikçi söz alacak. Yazarın 'Yüzünüz Kuşlar Yüzünüz' öyküsünün tiyatro uyarlaması da edebiyatseverlerle buluşacak.

Dolu dolu iki gün
16-17 Şubat tarihlerinde Konak Belediyesinin Eşrefpaşa Kültür Merkezinde düzenlenecek etkinliklerin ikinci gününde ise yazar Samim Kocagöz'ün 'Cihan Şoförü' isimli öyküsü bu kez sahnelenecek. Göç ve Sürgün Edebiyatı, Yersiz Yurtsuzluğa Düşünsel Bakış, Öykünün Yurduna Yolculuk, Dilini Yurt Yapanlar konulu paneller edebiyatseverlerle buluşacak.

Cemil Kavukçu kimdir?
1951'de İnegöl'de doğdu. 1976'da İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Öyküleri, 1980'den bu yana çeşitli dergilerde yayımlandı. Patika adlı eseriyle 1987'de Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü'nü, 1996'da Uzak Noktalara Doğru adlı öykü kitabıyla Sait Faik Hikâye Armağanı'nı, 2009'da Angelacoma'nın Duvarları adlı anlatısıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'nü, 2013'te de Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nü kazandı.

Öykü ile geçen 16 yılSIRADAKİ HABER