HaberlerHakkari haber3 liseli gencin dağcılık başarısı

3 liseli gencin dağcılık başarısı - Hakkari haber

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Esenderede Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde okuyan 3 lise öğrenci, yarıyıl tatilinde aldıkları dağcılık eğitiminin ardından ilk kaya tırmanışlarını başarı ile gerçekleştirdiler.

3 liseli gencin dağcılık başarısı

Yüksekova ilçesine bağlı Esendere beldesinde bulunan Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören Sedat Işık, Muhammet Ali Kaya ve Zerdeş Fırtına, yarıyıl tatilinde okullarının önünde kamp kurup, dağcılık eğitmeni Kahraman Ayten'den dağcılık eğitim aldı. Amatör dağcılar, beldeye bağlı Akpınar köyüne giderek burada ilk kaya tırmanışını gerçekleştirdi. Liseli 3 dağcı, 2 saat süren zorlu tırmanışın ardından, yaklaşık 100 metrelik zirveye ulaştı. Tırmanışla ilgili açıklama yapan Sedat Işık, 'Biz bu dağcılık kampından küçük dağcılar olarak hocamızdan çok şey öğrendik. Öncelikle ahlak dersi verdi. Çevremize nasıl duyarlı olacağımızı, arkadaş çevremizde nasıl davranmamız gerektiğini öğretti. Sonra dağcılık eğitimine başladık. Bu kampta zorlu doğa şartlarında tek başımıza nasıl ayakta kalabileceğimiz öğreniyoruz. Açık kalmayı, yemek yapmayı öğreniyoruz. Bize bu imkanı sunan hocamıza ve okul müdürümüze teşekkür ediyoruz' dedi
Eğitmen hocası Kahraman Ayten, 'Çocuklar ilk defa bu malzemelerle tanışıyor. Bir sürü eksiğimiz olmasına rağmen çocukları kaya ile buluşturduk' dedi.

3 liseli gencin dağcılık başarısıSIRADAKİ HABER