Haberlerİstanbul haber'Dev Gölgeler' tasvir sergisi Kağıthane'de

'Dev Gölgeler' tasvir sergisi Kağıthane'de - İstanbul haber

İSTANBUL (İHA) –Karagöz ve Hacivat başta olmak üzere gölge oyunlarının karakterlerini içine alan 'Dev Gölgeler' tasvir sergisi Kağıthane Gültepe Kültür Merkezi'nde açıldı.

'Dev Gölgeler' tasvir sergisi Kağıthane'de

Hayali Suat Veral tarafından Türkiye'de ilk kez el emeği ile ve orijinal deri malzemeden üretilen bir metrelik 'Dev Gölgeler' tasvir sergisi Kağıthane, Gültepe Kültür Merkezi'nde açıldı. Türklerin Orta Asya'daki yaşamlarına kadar uzanan bir geçmişi olan Gölge Oyununun Hacivat, Karagöz, Beberuhi, ve Çelebi karakterleri bir metrelik dev boyutları ile görücüye çıktı.
Türkiye'de ilk olarak Suat Veral tarafından yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkartılan serginin açılışını Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç yaptı. İlk gösterimi çocuklarla birlikte izleyen ve serginin Türk Kültürü'nün geçmişine ışık tuttuğunu belirten Başkan Fazlı Kılıç, ''Kağıthane olarak sanatın her türlü alanına geniş bir yelpazede elimizden geldiğince katkı sunuyoruz. Bu sergi de bizim ev sahipliğini yapmış olmaktan dolayı mutluluk duyduğumuz bir sergi. Kültürümüzün önemli bir parçası olan karakterleri bu şekilde büyük boyutlarla görebilmek oldukça etkileyici. Tüm vatandaşlarımızı buraya gelip sergiyi gezmeye ve bu karakterlerin hikayesini dinlemeye davet ediyorum'' dedi.
Yıllardır geleneksel Türk Kültürü'nün önemli bir parçası olan gölge oyunları ile ilgili çalışmalar yaptığını belirten Hayali Suat Veral, '38 yıllık meslek hayatımda sanatımızın ileriye taşınabilmesi adına bir çok çalışmaya imza attım. Son yıllarda Karagöz ve Hacivat'a olan ilgilinin artmış olmasından dolayı da böyle bir tasvir çalışması yaparak bunun sergilemeye karar verdim. Günümüz çocuklarının bu kadar teknoloji ve televizyona bağlı yaşadığı bir dönemde bu serginin çocuklarımıza geleneksel kültürümüzü tanıtmak ve sevdirme adına önemli bir iş olduğunu düşünüyorum' dedi.
Bir buçuk ve bir metrelik tasvirlerden oluşan sergide doksana yakın eser bulunuyor. Gültepe Kültür Merkezi'nde vatandaşların gezebileceği sergi 13 Şubata kadar devam edecek. Ayrıca ilk gösterimi açılışı ile birlikte yapılan serginin 6 Şubat Salı günü saat 14.00'da bir gösterimi daha yapılacak.

“Dev Gölgeler” tasvir sergisi Kağıthane’deSIRADAKİ HABER