HaberlerHaluk Koç: 'CHP, diğer partilere örnek oluyor'

Haluk Koç: 'CHP, diğer partilere örnek oluyor'

CHP'deki seçimlerin her zaman demokratik olduğunu belirten CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, kurultayın diğer partilere de örnek olması gerektiğini ifade etti.

Haluk Koç: 'CHP, diğer partilere örnek oluyor'

CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, iki gün süren CHP 36. Olağan Kurultayı hakkında konuştu. CHP’nin kurultaylarının her zaman farklı olduğunu aktaran Milletvekili Koç, seçimin demokratik bir yapıda olduğunu ve bu yapının diğer partilere de örnek olması gerektiğini vurguladı.

BİZDE KEYFİYET YOK

52 kişinin seçildiği Parti Meclisi için 488 kişi aday olduğunu kaydeden Koç, CHP seçimlerinin demokratik olduğunu dile getirdi. Koç, “Birçok liste yarışıyor, 488 kişi alt alta yazılıyor ve delegeler 52 kişi seçiyor. O yüzden ellerine tutuşturulan isimleri, seçim sandığına atma gibi bir keyfiyet yok. İşte, çarşaf liste demek bu demek. Herkes, kendi tercihi yapıyor ve yüksek oy alanlar seçilmiş oluyor. Bence bu davranış, diğer partilere de örnek olmalı. Parti liderinin ya da idari merkez tarafından hazırlanan listeyi delegenin eline verip, ‘hadi git bunu imzala ve sandığa at’ gibi bir durumun yaşanmaması gerekiyor. Demokrasiyi hep birlikte kurumsallaştırmamız lazım. CHP’nin kurultayları o nedenle uzun sürüyor, tartışmalı oluyor, yoksa bir günde biter, diğer partilerin kurultayları gibi. Bizim kurultaylarımız farklı oluyor” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCALSIRADAKİ HABER