HaberlerSakarya haberŞubat Kültür Sanat Etkinlikleri 'Buğday' filmi ile başladı

Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri 'Buğday' filmi ile başladı - Sakarya haber

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri 'Buğday' film gösterimi ve söyleşisi ile başladı.

Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri 'Buğday' filmi ile başladı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri Buğday Film Gösterimi ve Söyleşisi ile başladı. Adapazarı Kültür Merkezi'nde ünlü Yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun katılımıyla gerçekleşen etkinliğe Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Adem Kümbet, Kültür Sanat Şube Müdürü Adem Turan ve çok sayıda sinemasever katıldı. Kaplanoğlu, söyleşinin ardından Sakaryalılar için kitap imzaladı.
Semih Kaplanoğlu, 'Ben her zaman yaptığım işin anlaşılacağını düşünüyorum. Film bitince seyirciye emanet ediyorum. Anlaşılmak konusunda bir sıkıntı yaşamadım, yaşamıyorum. Önemli olan görsel dünyayı yansıtabilmektir. Film yaparken her zaman uzun bir hazırlanma dönemi yaşıyorum. Çekilecek mekana defalarca gidip geliyorum. Gündüzü, akşamı, mevsimini, oranın sesine kadar düşünüp orada zaman geçiriyorum. Çekime başlayacağımız zaman kamerası, lensi tekrar her şeyiyle ilgileniyorum. Çünkü senaryo benim sırrım' dedi.
Kaplanoğlu, 'Film çekmek zordur. Filmin bitmesi 5 sene sürdü. Bütün bu süreçte yaptığımız tek şey o masa başında yazdığımız ruhu ve zayıf noktayı bütün bu insanlara anlatmak oluyor. Senaryoda korumanız, muhafaza etmeniz ve herkesten saklamanız sırları kimseye söylemeden o sahneleri çekmeniz gerekiyor. Çünkü kimseyle aynı dili konuşamaz ve onu yansıtmazsınız. İşin ilham kısmı bu olduğu gibi acı kısmı da bu çünkü paylaşmıyorsunuz. Herkese göre güzel çekilmiş bir sahne olabilir. Aslında öyle değil. İşte oradaki inat oradaki sabır bu işin dünyasında var. Sonuçta bu bir lütuftur. Bundan sonrası bir duanın lütfuyla gelmiş bir şeydir. 'Buğday' en başından beri benim için bir duaydı' diye konuştu.

Şubat Kültür Sanat Etkinlikleri ’Buğday’ filmi ile başladıSIRADAKİ HABER