HaberlerBalıkesir haberSigaranın etkilerine bitkisel iyileştirme

Sigaranın etkilerine bitkisel iyileştirme - Balıkesir haber

Binlerce yıldır tedavi amaçlı kullanılan ve günümüzde alternatif tıp alanında halen vazgeçilmez olan tıbbi ve aromatik bitkiler şifa dağıtmaya devam ederken, bitkilerden elde edilen bir karışımın sigaranın etkilerini azalttığı iddia ediliyor.

Sigaranın etkilerine bitkisel iyileştirme

Edremit ilçesinde 18 yıldır bitki uzmanı olarak aktar dükkanı işleten Naci Eren, hazırladığı bitkisel bir karışım ile sigaranın vücutta bıraktığı olumsuzlukları azalttığını öne sürdü. Birçok hastalığa karşı takviye olabilen, sağlığa zararsız karışımlar hazırlayan ve bu karışımları Türkiye'nin dört bir köşesi ile birçok ülkeye gönderen Eren, konuyla ilgili açıklamada bulundu. Çocukluğundan beri aktarlık yapan Eren, endemik ve bilinen bitki florası bakımından dünyanın en zengin birkaç yerinden birisi olan Kazdağları'na komşu olması sebebiyle Edremit'te hizmet verdiğini söyleyerek, karışımların kesinlikle tedavi amaçlı değil, takviye olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
Özellikle kış aylarında yoğun ilgi gören karışımların formülünü anlatan usta aktar Naci Eren, '18 yıldır Edremit'te aktarlık yapmaktayım. Özellikle kış aylarında vatandaşların soğuk algınlıklarına karşı bitkisel çaylar hazırlayıp veriyoruz. Öksürük olanlara da yine bitkisel karışımlar veriyoruz. Tabi ki bu karışımlar kesinlikle insan sağlığına zarar vermeyen karışımlardır. Güncel kullanılan ürünlerden hazırlıyoruz. Örneğin, ıhlamurun içine taze zencefil, zerdeçal, havlucan, kabuk tarçın, karanfil, kuşburnu, hibüsküs ve yine baharla birlikte hazırlayıp bir çay veriyoruz. Bunu sabah demleyip akşama kadar içebiliyorsunuz. Bu göğüsteki iltihabı söküp atıyor ve bronşları temizliyor ve öksürük kesiliyor. Bunun dışında sigaradan dolayı rahatsızlık yaşayanlara da; bal ve keçi boynuzu özünün içine toz zencefil, toz karanfil, tarçın, polen, arı sütü ve propolisi karışım halinde veriyoruz. Bunu 2 yaş üzerindeki çocuklar 2 çay kaşığı, büyükler de 2 tatlı kaşığı tüketebilir. Bu karışımlar, özellikle kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bu verdiğimiz ürünler tıbbi değil, takviyeli destek olarak kullanılmalıdır. Doktorların öngörebileceği ve karşı çıkmayacakları biçimde tüketilmelidir. Bizim burada hazırladıklarımız kesinlikle tıbbi tedavi değildir. Sağlığı riske atmayacak miktarlarda, destek olarak ürünler veriyoruz. Sigara içenlere, koah hastalarına, akciğer hastalarına, astım ve bronşiti olanlara karışım hazırlıyoruz. Şeker hastası olanlara da balsız, glikoz içermeyen ürünlerle karışım hazırlıyoruz. Bu karışım, sabah, akşam ve gece yatmadan önce tüketilmeli. Bu hastalıkları yaşayanlara yıllardır bu karışımı veriyoruz ve gerçekten yüzde yüz fayda görenler çok fazla. Biz bu karışımları sadece Edremit ve çevresine değil, Türkiye'nin her tarafına ve yurt dışına da yolluyoruz' dedi.

Sigaranın etkilerine bitkisel iyileştirmeSIRADAKİ HABER