HaberlerVan haberVan'da 'Güvenli Okul Güvenli Eğitim' toplantısı

Van'da 'Güvenli Okul Güvenli Eğitim' toplantısı - Van haber

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van ilinin istenilen seviyede akademik başarıya sahip olmadığını belirterek, 'Gerek ortaokul son sınıfta yapılan sınavlarda, gerekse yapılan üniversite sınavlarında Van'ın başarısını artırmak zorundayız' dedi.

Van'da 'Güvenli Okul Güvenli Eğitim' toplantısı

Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Koç İlk ve Ortaokulda 2017-2018 eğitim öğretim yılı ilk dönem değerlendirmesi ve 'Okul Güvenliği' toplantı düzenlendi. Gerçekleştirilen 'Okul Güvenliği' toplantısına Vali Murat Zorluoğlu'nun yanı sıra Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, Tuşba Kaymakamı Meral Uçar, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, muhtarlar, okul idarecileri, okul aile birlik başkanları ve üyeleri, öğrenci taşımacılığı yapan firma temsilcileri, emniyet ve jandarma yetkilileri ile veliler katıldı. Toplantıda konuşan Vali Murat Zorluoğlu, Van'ın eğitimini çok daha ileri noktalara taşıyacaklarını belirterek, bu konuda 3 temel hedeflerinin olduğunu söyledi. Zorluoğlu, 'Bu toplantı hükümetimizin eğitim güvenliğine ve eğitime verdiği önemi göstermektedir. İlimiz eğitim öğretimin birinci döneminde çok huzurlu ve güvenli bir dönem olarak tamamladı. Gerek güvenlik birimlerimizin aldığı tedbirler, gerek okul idarecilerimizin, veliler, muhtarlar ile aldıkları ilave tedbirler neticesinde ilimiz çok huzurlu ve güvenlik eğitim dönemini geride bıraktı. Aynı şekilde ikinci dönemi de ortak çabamızla aynı şekilde sonuçlandıracağız' diye konuştu.
Bu yıl okul önleri ve civarında polis ve jandarma ekiplerinin uygulamalar yaptığını belirten Zorluoğlu, okullarda risk durumuna göre çeşitli önlemler aldıklarına dikkat çekti. Uyuşturucuyla iştigal eden kişileri okul önlerinden uzaklaştırdıklarını söyleyen Zorluoğlu, aykırı hareketlerde bulunanlar hakkında ise yasal işlem başlatıldığını bildirdi.

'Van'ın eğitimini çok daha ileri noktalara taşıyacağız'
Eğitimde 3 temel hedeflerinin olduğunu dile getiren Zorluoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
'Eğitimde geldiğimiz günden bu tarafa değişik vesilelerle dile getirdiğim 3 temel hedefimiz var. 2023 hedeflerimiz bunlar. Bunlardan bir tanesi, hükümetimizin de bütün Türkiye genelinde hedef olarak koyduğu tam gün eğitimdir. Amacımız tam gün eğitime geçilmesi. 2020 yılına kadar tüm il genelinde tam gün eğitime geçmek istiyoruz. Onun için de yeni okullar yapmaya ihtiyacımız var. 2016'ya göre 2017 yılını kıyasladığımızda 6-7 kat daha fazla okul inşa ettik. Şu anda tamamlanan çok sayıda okulumuz var. Yapımı devam eden okullarımız var. 2018 ve 2019 yılı içerisinde çok sayıda okul yapacağız. 2020'ye geldiğimizde il genelinde bütün okullarımızda artık tam gün eğitime geçeceğiz.'

'Okula gitmesi gereken liseli evlatlarımız çeşitli nedenlerle okula gitmiyorlar'
Van'ın okullaşma oranı bakımında Türkiye ortalamasının altında olduğunu ifade eden Zorluoğlu, 'Biz bu çocuklarımızı mutlaka okullarımıza getirecek yöntemleri bulup uygulamaya koymalıyız. Yurt lazımsa yurt yapmalıyız. Müstakil kız okulu lazımsa, müstakil kız okulu yapmalıyız. Müstakil kız yurdu lazımsa, müstakil kız yurdu yapmalıyız. Çünkü özellikle kız çocuklarımız ortaöğretimde okula gelmiyorlar. Yeter ki bu kız çocuklarımızı okullarımıza çekebilelim. Bunun için gereken planlamayı, atılması gereken adımları ne ise onları atmak zorundayız. Yoğun bir şekilde bunun üzerinde duruyoruz. 2023'e kadar hedefimiz Van'ın ortaöğretimdeki okullaşma oranı bakımından Türkiye ortalamasına taşıyabilmektir' şeklinde konuştu.

'Van arzu edilen akademik başarıya sahip değil'
Liseye geçiş ve üniversiteye yerleşme sınavlarında Van'ın istenilen akademik başarıya sahip olmadığının altını çizen Zorluoğlu, şunları kaydetti:
'Eğitimde bir üçüncü hedefimiz ise akademik başarımızı artırmak. Gerek ortaokul son sınıfta yapılan sınavlarda, gerekse üniversite sınavlarında Van'ın başarısını artırmak zorundayız. Van şu anda arzu ettiğimiz bir akademik başarıya sahip değildir. Bu başarı düzeyimizi mutlaka arttırmak zorundayız. Her zaman söylüyorum; Van bu sırayı hak etmiyor. Van bir büyük şehir. Eğitim olanakları itibariyle bakıldığında epey imkan var, ama bunu skora yansıtamıyoruz. Bununla alakalı olarak idarecilerimizin, milli eğitim müdürlerimizin, kaymakamlarımızın yapması gereken çok şey var. Bunun üzerinde çalışıyoruz.'
Toplantı, soru cevap bölümüyle son buldu.

Van’da ’Güvenli Okul Güvenli Eğitim’ toplantısıSIRADAKİ HABER