HaberlerSamsun haberSanayicilerden destek istedi

Sanayicilerden destek istedi - Samsun haber

MÜSİAD Samsun Şubesi'ni ziyaret eden AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, 'Samsun için ikinci üniversite gündemimizde. Sanayicilerden destek vermelerini istiyoruz' dedi

Sanayicilerden destek istedi

AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Samsun Şubesi'ni ziyaret etti. Kurt, "Samsun için ikinci üniversite şu an gündemimizde. Bununla alakalı girişimler var. Sanayicilerden de isteğimiz bize destek vermeleri ve yol göstermeleridir" dedi.

ORTAK AKIL VURGUSU

Şehrin gelişimi için ortak paydada hareket etmenin önemine vurgu yapan MÜSİAD Samsun Başkanı Haluk Tan ise, "İlk günden bugüne en önemli anlayışlarımızdan biri de her zaman ortak paydada toplanabilmekti. Bu söylemi genel merkezimizde 15 senedir duyarız. Fakat Anadolu topraklarında bunu beceremedik. Birleşemezsek, kendi birikim ve donanımlarımız da yok olacak. Bu konuda daha hızlı harekete geçmemiz gerekli. Ayrıca, sanayici, akademisyen ve devlet adamlarının birleşmesi gerekiyor. KÜSİ çalışmalarının bu kapsamda iyi olacağını düşünüyorum" ifadelerine yer verdi.

GÖRÜŞ ALINMALIYDI

Lojistik Köy yapılırken, konuyla alakalı firmalardan fikir alınmamasının doğru olmadığını dile getiren Tan, "Bu tip projelerde, sektörün içerisinde olan işadamlarının geleceğe dönük yatırımları, projeleri olabilir. Böyle bir projeyi beklemek isteyenler yatırımlarını durduracak olabilir. Şu an bildiğim kadarıyla birkaç firma şehir dışında depo tutmuş veya SAMPA kendi deposunu yaptırmış. Bu üreticileri Lojistik Köy'e çekmek artık çok güç. Yatırımlar yapılmış, gelecek işler planlanmış. Ayrıca demiryolu Lojistik Köy'ün içerisinden geçecek mi?" dedi.

ELEŞTİRİLER HAKLI

Demiryolunın Lojistik Köyü’nden geçeceğini dile getiren Kurt, "Projenin uygulama aşamasında yaptığınız eleştiri çok doğru. Mesela şu an demiryolunu oradan geçirmek yerine, direkt demiryolu hattına bu proje konulabilirdi. Ama bir projenin yapılırken, yapılacak bölgenin iklimi, çevresi, lojistikteki yeri ve buna benzer özelliklere de dikkat etmek zorundasınız. Bunların hepsi değerlendirildikten sonra projeler uygulanabiliyor" diye konuştu.

HIZLI TREN ÇALIŞMALARI

Samsun-Ankara hızlı tren projesi hakkında da bilgi veren Kurt, "Ankara-Çorum arası çalışmaları devam eden hızlı tren çalışmaları bitmek üzere. Bu hat, Çorum’dan sonra da Samsun’a uzanacak. Bu güzergahta hem yolcu hem de yük taşımacılığını kullanmayı daha uygun buluyoruz. Ayrıca bu hatların elektrikli olması, yük taşımacılığında maliyeti ciddi oranda düşürüyor" şeklinde konuştu.

 SIRADAKİ HABER