HaberlerSivas haberBakan Yılmaz: 'Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Türkiye'ye barışı getirecek'

Bakan Yılmaz: 'Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Türkiye'ye barışı getirecek'

Bakan Yılmaz: 'Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Türkiye'ye barışı getirecek'

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Türkiye'ye barış ve kardeşliği getireceğini belirterek, 'Herkes diline dikkat edecek. Eğer insanları ötekileştirirsen, insanları kutuplaştırırsan, insanları hor görürsen ve 'bu milletin yarısını denize dökerim' dersen sittin sene geçse bu millet sana oy vermez. Seni iktidara ge


Bakan Yılmaz, referandum çalışmaları kapsamında Sivas'ın Gemerek ilçesinde konferans salonunda vatandaşlarla buluştu. Burada konuşan Bakan Yılmaz, 'Egemenlik milletindir, egemenliğin de üç unsuru vardır; yasama, yürütme, yargı. Meclisi de sen kur. Hükümeti de sen kur, mahkemeyi oluşturanları da sen belirle diyoruz. Söylediğimiz bunun dışında hiçbir şey. Biz bu halk oylamasını yapınca milletten yetki mi almış oluyoruz millete yetki mi vermiş oluyoruz? Herkes elini vicdanını koysun da karar versin. Milletten bir şey aldığımız var mı? Milletin sahip olmuş olduğu hükümet kurma yetkisini daha önce siz mecliste bize verdiniz ama biz de diyoruz ki milli irade çarptırılıyor, milli irade Haziran 2015'te olduğu gibi hükümet kuramıyor. Ülkeye zaman kaybettiriyor. Onun için biz yapamadık, siz yapın diyoruz' dedi.

'Sittin sene geçse de bu millet oy vermez'
Bakan Yılmaz, daha sonra Gürün ilçesine geçerek burada ilçe meydanında düzenlenen mitingde halka hitap etti. Bakan Yılmaz, 'Bu sistemde hükümeti kurabilmek için, bu ülkeyi yönetebilmek için mutlaka ve mutlaka yüzde 50 oyunuzun olması lazım. Şuanda Türkiye'de en güçlü parti biziz. Herhangi bir partinin yüzde 50 oyu var mı? Yok, hiç bir partinin yok. O halde hükümeti kurmak için ne yapmak lazım? Daha önce MHP'ye oy vermiş kardeşlerimizin güvenini kazanabilmek lazım. Daha önce BBP'ye, Saadet Partisi'ne, oy vermiş kardeşlerimizin güvenini kazanabilmesi lazım. Daha önce CHP'ye oy vermiş seçmenin kalbine girebilmesi lazım oyunu alabilmesi lazım. İşte bunu da yapabilmesi içinde Yunus'un dilini kullanabilmesi lazım, Mevlana'nın gönlüne sahip olması lazım, Hacı Bektaşi gibi aslanla ceylanı aynı kucakta birleştirebilmesi lazım. İşte bu Türkiye'ye barış getirecektir, kardeşlik getirecektir. Herkes diline dikkat edecek. Eğer insanları ötekileştirirsen, insanları kutuplaştırırsan, insanları hor görürsen ve 'bu milletin yarısını denize dökerim' dersen sittin sene geçse bu millet sana oy vermez, seni iktidara getirmez. İnanıyoruz ki bundan sonra bu geçsin AK Parti'nin dili de değişecek. Bundan sonra da CHP'nin, MHP'nin de dili değişecek 80 milyonu kucaklayacaklar. Farklılıklarımızla birlikte hep birlikte kardeşiz ortak paydamız 'Türkiye' diyeceğiz. Ortak paydamız 'bayrağımızdır' diyeceğiz. Ortak paydamız 'vatanımızdır' diyeceğiz. Ortak paydamız 'milletimizdir' diyeceğiz' diye konuştu.

Bakan Yılmaz: 'Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Türkiye'ye barışı getirecek'SIRADAKİ HABER