HaberlerSamsun Haber: Köy Enstütüleri unutulmadı

Samsun Haber: Köy Enstütüleri unutulmadı

Samsun Haber: Köy Enstütüleri unutulmadı

Samsun Haber: Köy Enstitüleri'nin 77'nci kuruluş yıldönümünü dolayısıyla açıklama yapan Eğitim Sen Samsun Şubesi Eğitim Sekreteri Emine Aydemir, 'Köy Enstitüleri, eğitimin adım adım hayatın gerçeklerinden uzaklaştırıldığı ve piyasalaştırıldığı günümüzde daha fazla anılmayı hak ediyor' dedi

Samsun Haber: Eğitim Sen Samsun Şubesi, Köy Enstitüleri'nin 77'nci kuruluş yıldönümünü unutmadı. Sendika binasında basın açıklaması yapan Eğitim Sen Samsun Şubesi Eğitim Sekreteri Emine Aydemir, 17 Nisan 1940 yılında kurulan Köy Enstitüleri’nin önemli bir model olduğunu vurguladı.

TAM BİR KEŞMEKEŞ YAŞANIYOR

Köy Enstitüleri’nin kurucularından olan Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç ve bu eğitim kurumlarına emek vermiş eğitimcileri saygıyla andıklarını söyleyen Aydemir, “Köy Enstitüleri, eğitimin adım adım hayatın gerçeklerinden uzaklaştırıldığı, piyasalaştırıldığı ve muhafazakarlaştırıldığı günümüzde daha fazla anılmayı hak ediyor. Köy Enstitüleri'nden günümüze bakıldığında gerek öğretmen yetiştirmede gerekse de eğitimin içeriği açışından durumun içler acısı olduğu görülüyor. Öğretmen yetiştirmede tam bir keşmekeş yaşanıyor. Bugün gelinen aşamada okullarda güvencesiz, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik yaygınlaşıyor. Ataması yapılmayan 350 bin öğretmen ise işsizdir. Ayrıca öğretmenlik mesleğinin hiçbir itibarı kalmadığı gibi KHK’larla bir gecede öğretmenlerin işine son veriliyor. Eğitim Sen olarak Köy Enstitüleri'nin 77'nci kuruluş yıldönümü kapsamında demokratik öğretmen hareketine katkı sunan eğitim emekçilerini saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCALSIRADAKİ HABER