HaberlerSamsun Haber: Sandığa gitmek için engel tanımadılar

Samsun Haber: Sandığa gitmek için engel tanımadılar

Samsun Haber: Samsun'da yaşlı ve hasta seçmenler, demokratik haklarını kullanmak için yakınları ya da sağlık görevlileri tarafından sandığa götürüldü

Samsun Haber: Sandığa gitmek için engel tanımadılar

Samsun Haber: Türkiye’de referandum heyecanı yaşandı. Seçmenler sandığa giderek, kararını verdi. Samsun’da da vatandaşlar 3 bin 7 sandıkta oy kullandı. Yaşlı, hasta ve engelli seçmenler ise yakınları ya da sağlık görevlileri tarafından sandığa götürüldü.

AMBULANSLA SEVK EDİLDİ

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3 gündür tedavi gördüğünü söyleyen 62 yaşındaki Kemal Üstündağ, oy kullanmak için ambulansla Kavak İlçesi’ne gideceklerini belirterek, “Oy kullanmak için ilgili yerlere müracaat ettim ve kabul edildi, şimdi de Kavak’a gideceğiz. Hiçbir sorun yaşamadım, herkese teşekkür ederim” dedi.

AİLELERİ YARDIM ETTİ

30 Ağustos İmam Hatip Ortaokulu’nda oy kullanan yaşlılar için okulun girişinde yer alan bir sınıf tahsis edildi. Ailelerin yardımlarıyla oy verecekleri yere gelen seçmenler, seçmen kağıdı ve nüfus cüzdanlarıyla sandık başına gelerek oy kullandı. Bazı yaşlı vatandaşlar imza atamayınca, sandık görevlilerinin yardımlarıyla ilgili bölüme parmak bastı.

ENGELLİYE MERDİVEN ENGELİ

Oy kullanmak için nüfus cüzdanı ve seçmen kağıdıyla Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu’na gelen engelli seçmen Kenan Soylu, merdiven engelliyle karşılaşınca vatandaşlar tarafından sandalye ile taşındı.

Engelli seçmen Kenan Soylu, demokratik hakkını kullanmak için Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu’na geldi, ancak oy kullanacağı yer okulun en üst katı olunca sıkıntı yaşandı. Oy pusulasının aşağıya indirilmesini isteyen Soylu, bunun mümkün olmadığı yanıtını alınca, vatandaşlar tarafından sandalyeye alındı ve oy kullanacağı sandığa taşındı.

EZİYETTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL

Oy kullandıktan sonra açıklama yapan Kenan Soylu, “Her yıl bu tür sıkıntılar yaşanıyor, sandık başkanının inisiyatifiyle, oy pusuları alt kata geliyordu ve oy kullanıyordum. Bugün kullanamadım, insanların sırtında okulun en üst katına çıkmak zorunda kaldım, eziyetten başka bir şey değil. Ben de yoruldum, vatandaşlar da yoruldu. Beni çıkaran ve oy kullanmamı sağlayan vatandaşlara teşekkür ediyorum. Engelli olduğumu bir yıl önce dilekçe ile bildirmiştim. Birçok engelli vatandaşımız alt katta oyunu kullandı, 5-6 kişi ise benim gibi sırtlarda üst kata çıkarıldı. Halimizi görüp de utansınlar” şeklinde konuştu.

ENGELLİ SEÇMENİ SIRTINDA TAŞIDILAR

Salıpazarı İlçesi'nin Fındık Mahallesi'nde yaşayan behçet hastası Lütfü Yılmaz, oy kullanmaya Mahalle Muhtarı Hasan Yılmaz'ın sırtında gitti.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin oylandığı referandumda Samsun'dan da ilginç görüntüler yansıdı. Salıpazarı İlçesi'nin Fındık Mahallesi'nde yaşayan 68 yaşındaki behçet hastası Lütfü Yılmaz, oy kullanmaya gelemeyince Mahalle Muhtarı Hasan Yılmaz seçmeni sırtında taşıyarak oy kullanacağı sandık bölgesine kadar getirdi. 198 seçmenin bulunduğu mahallede 1018 nolu sandıkta oyunu kullanan Lütfü Yılmaz muhtara teşekkür etti.

Oyunu kullanan vatandaş, sandık görevlileri ile hatıra fotoğrafı da çektirdi.

 SIRADAKİ HABER