HaberlerSamsun haberDünya zenginleştikçe kirleniyor

Dünya zenginleştikçe kirleniyor - Samsun haber

Samsun MMO'nun düzenlediği seminerde konuşan sektör temsilcisi Fevzi Olgun, 'Dünya zenginleştikçe, kirleniyor. Enerjinin daha akıllıca ve tasarruflu kullanıldığı beyaz enerjiye geçiş hızlanmalı' dedi

Dünya zenginleştikçe kirleniyor

Makina Mühendileri Odası (MMO) Samsun Şubesi, "Beyaz enerji santralleri, klima santralleri, ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerinde yeni nesil sterilizasyon" adlı seminer düzenledi. MMO Samsun Şubesi hizmet binasında verilen seminerde konuşan sektör temsilcisi Fevzi Olgun, "Beyaz enerji, tüm dünyanın geçiş yapmakta olduğu bir model. Enerjiden ve iş yükünden tasarruf edilirken aynı zamanda doğayı koruyan bir model. Dünya zenginleştikçe, kirleniyor. Enerjiyi çok daha akıllıca ve tasarruflu olarak kullanmalıyız" ifadelerini kullandı.

YÜZDE 70 TASARRUF

Beyaz enerji sisteminin kullanıldığı iklimlendirme cihazları hakkında bilgi veren Olgun, "20 sene önceki ısıtma, soğutma, havalandırma alanındaki malzeme bugün 5 katına çıkmış durumda ancak tasarruf anlamında hiçbir gelişme yok. Beyaz enerji, yatırımcılara düşük maliyetle yüksek kazançlar elde etme imkanı veriyor. Aynı zamanda konfor ve tasarruf sağlar. Beyaz enerji santralleri, klasik klima santrallerin iki fanla yaptığı işi tek fanla yapıyor, bu da yüzde 40 civarında tasarruf demek. Bu rakam yüzde 70'e kadar çıkıyor" diye konuştu.

Şükrü Berk ASKAR SIRADAKİ HABER