HaberlerSamsun haberŞeker vatandır, vatan satılamaz

Şeker vatandır, vatan satılamaz - Samsun haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Çarşamba Şeker Fabrikası'nda gerçekleştirilen basın açıklamasında, 'Şeker fabrikalarının satılmasını isteyen kim varsa bu toprakların dostu değil. Yerli ve milli de değil. Şeker vatandır, vatan satılamaz' dedi

Şeker vatandır, vatan satılamaz

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve TÜRK-İŞ ortaklığında gerçekleşen "Şeker Vatandır, Vatan Satılamaz" isimli basın açıklaması gerçekleştirdi. Çarşamba Şeker Fabrikası önünde yapılan açıklamaya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Samsun Milletvekilleri Kemal Zeybek ve Hayati Tekin, CHP Tokat Milletvekili Kadir Durmaz, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, CHP Muğla CHP Milletvekili Nurettin Demir, CHP Afyon Milletvekili Burcu Köksal, CHP Kırklareli Milletvekili Kayan Kırkeli, CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, CHP Parti Meclisi Üyesi Semra Dinçer, İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü, Saadet Partisi Samsun İl Başkan Yardımcısı Necati Yusufoğlu, TÜRK-İŞ Samsun Temsilcisi Nakif Yılmaz, Şeker-İş Turhal Şube Başkanı Nurullah Alpat, Şeker-İş Çarşamba Şube Başkanı Sinan Türe, Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, sivil toplum örgütü temsilcileri, şeker fabrikası işçileri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

GÖZÜNÜZÜ TOPRAK DOYURSUN

Mitingin açılış konuşmasını yapan Şeker-İş Çarşamba Şube Başkanı Sinan Türe, dertlerinin çok büyük olduğunu belirterek, "Bağrımıza bir hançer soktular ve bizi yıkmaya çalışıyorlar. Hançeri gözümüze bakarak sağa sola çeviriyorlar. Şeker fabrikası arazilerini bir bir alıyorlar. Bir an önce fabrikayı kapatıp bu arsayı da almak istediler. Gözünüzü toprak doyursun. Şeker fabrikaları zarar ediyor algısı yaratıyorlar. Oysa, fabrikalar yılda 3 milyar dolar ülke ekonomisine katkı sağlayan milli kuruluş. Bu fabrika kapanmadı, yanlış politikalardan dolayı ham madde bulamadı. Bu fabrika üretmiş olsaydı Türkiye'nin şeker açığını kapatırdı. Biz bu davayı kazanacağız. Bizim arkamızda analarımız var. Tarih, fabrika açanları da kapatanları da yazacak" dedi.

BELASINI VERECEK

Çarşamba'nın Ayvacık'ın babası olduğunu söyleyen Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, "Çiftçinin alın teriyle bugüne kadar kim oynamışsa, onun elindeki nasıra kim sahip çıkmamışsa yüce mevlam mutlaka belasını vermiştir. Bu şeker fabrikasıyla oynayanın da belasını verecektir" diye konuştu.

TÜKETİCİ OLUYORUZ

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun da, şeker fabrikalarının zarar etmesinin söz konusu olmadığını ifade ederek, "Fabrikaların kapanmasıyla üretici üretimden çekiliyor ve tamamen tüketici toplumu oluyoruz" ifadelerini kullandı.

AK PARTİLİ VEKİLLER NEREDE?

Milletin alın teriyle kurulan kurumların bir bir peşkeş çekildiğini kaydeden Saadet Partisi Samsun İl Başkan Yardımcısı Necati Yusufoğlu, "Şeker fabrikası Afrin harekatı ne kadar milliyse, o kadar millidir. Milli davaya hassasiyet gösteren bir kere daha şükranlarımı arz ediyorum. Gerçekten milli olanlar, milletine sahip çıkanlar burada. AK Parti milletvekilleri nerede?" dedi.

HESAP SORACAĞIZ

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü de, şeker fabrikaları 2002 yılında 370 trilyon karla AK Parti'ye devir edildiğini belirterek, "Onların milyarları kanser olan çocuklarını iyileştirmeyecek. Biz çocuklarımız için siyaset yapıyoruz. Nişasta bazlı şeker zehrini çocuklarımıza yediriyorlar. Daha fazla zenginleşmek için çocuklarımızın geleceğiyle oynayanlardan hesap soracağız. Burunlarından fitil fitil getireceğiz" diye konuştu.

KİME PEŞKEŞ ÇEKTİNİZ?

2011'den bu yana Çarşamba Şeker Fabrikası'nın bacasının tütmediğini vurgulayan CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, "2011 yılından beri bu fabrikanın bacası tütmüyor. Zarar etmiyor ama istedikleri rantı bu fabrikalardan elde edemedikleri için satıyorlar. Çarşamba şeker fabrikası özelleştirme kapsamında da değil. Hangi kapalı kapılar ardında kime peşkeş çektiniz söyleyin?" dedi.

 

HELAL ETMEYECEKLER

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin ise, "Buradaki insanlar sağduyulu ama benim seslenişim kör ve sağır insanlara olacak. Nişasta bazlı şeker yüzünden torunlarımızı gelecekte hastalıklar bekliyor. Torunlarımız bizlere haklarını helal etmeyecekler" sözlerini kaydetti.

SAHİP ÇIKACAĞIZ

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, "Çiftçimizin ekmeğine göz koymak istiyorlar. 15 yıl önce sigara fabrikalarını sattılar. Tütün üreticisini yok ettiler. Yarın da şeker fabrikalarını satacaklar ve bir sürü insanı işinden edecekler. Şekere sahip çıkacağız. Geçmişte kaybettiklerimizi yeniden kaybetmek istemiyoruz" diye konuştu.

BU VATAN MÜCADELESİ

Şeker fabrikalarının satışına ilişkin eylemlerin bir parti eylemi olmadığını ve her kesimin bu eylemlere destek olduğunu kaydeden, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "45 gündür yollardayız. İttifak tartışmalarının sürdüğü bugünlerde, milletimiz için herkesle el ele kol kola olmaya hazırız. Bu fabrikalar babamızın malı değil, çocuklarımızın emaneti. Şeker fabrikaları zarar ediyor diyorlar. Kim bunu söylüyorsa yalan söylüyor, iftira ediyor. Çarşamba Şeker Fabrikası şu anda zarar ediyor. Neden zarar etmesin ki? Fabrika çalıştırılmıyor, onun için zarar ediyor. Samsun'un topraklarının verimi mi düştü, çiftçi mi çalışmadı? Hiçbirisi olmadı. Şu anda üçüncü havaalanı yapılıyor ve firmanın bir yıllık kirası 1 milyar euro. 2 sene boyunca bu firmadan kira alınmayacak, yani yaklaşık 10 milyar TL alınmayacak. Bu da Türkiye'deki 28 şeker fabrikasının iddia edilen zararını 352 yıl karşılıyor. O zaman bu fabrikaları kapatacağınıza kirayı alın. Şeker fabrikaları yıllık 3 milyar dolar kar getiriyor. Allahtan korkmazlar, hala zarar ediyor demenin anlamı var mı? Bu fabrikaların satılmasını isteyen kim varsa bu toprakların dostu değil. Yerli ve milli de değil. Bir şeker fabrikası kurmayanlar şu anda bu fabrikaları satıyor. Türkiye'nin en yerli ve milli olan şeker fabrikalarının satışı kabul edilemez. Devletin paraya ihtiyacı varsa biz bu parayı toplamaya hazırız. Bu mücadele vatan mücadelesi, şekeri savunmak vatanı savunmak. Şeker vatandır, vatan satılamaz" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER