HaberlerDüzce haberKadın çiftçilere eğitim

Kadın çiftçilere eğitim - Düzce haber

DÜZCE(İHA) – Düzce'de tarımda kadın girişimciliğinin güçlendirilmesi programı kapsamında kadın çiftçilere uygulamalı girişimcilik eğitimleri veriliyor.

Kadın çiftçilere eğitim

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca 'Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı' kapsamında Düzce'de başlatılan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri gerçekleştirildi.
Programda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Harun Kabaoğlu üretici ve girişimci kadınlarımızı bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak amacıyla bu yıl 32 saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verileceğini söyledi.
Kabaoğlu ayrıca bakanlık tarafından yürütülen 'Genç Çiftçi' proje başvurularının alınmaya başladığını ve girişimci kadınların bu projelere de başvurabileceğini bildirdi.

75 kadın çiftçi katıldı
Kırsal alanda yaşayan ve tarımın içinde yer alan 18-40 yaş arası 75 kadın çiftçinin katıldığı uygulamalı girişimcilik eğitimleri 5 Nisanda son bulacak. Eğitim alan kadın çiftçilere yönelik, Düzce'de kadın girişimciliğinin başarılı şekilde yürütüldüğü bir işletmeye teknik inceleme gezisi düzenlenecek. Eğitim sonunda kadın çiftçiler tarafından tahıllar, yemeklik dane baklagiller, seracılık, yem bitkileri, tıbbi-aromatik bitkiler, bağcılık, sebzecilik, meyvecilik, çiçekçilik, küçükbaş-büyükbaş hayvancılık, arıcılık, kümes hayvancılığı ipekböcekçiliği, ormancılık, sepetçilik, dokuma, işleme-pazarlama, aile işletmeciliği ve kırsal turizm konularında projeler hazırlanacak.
İl Müdürlüğümüz, KOSGEB Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Düzce Üniversitesi yönetici/öğretim üyelerinden oluşan jüri tarafından değerlendirilerek dereceye giren proje sahibi kadın çiftçilere Kastamonu ilinde düzenlenecek olan Bölgesel Proje Pazarı ve Sertifika Töreninde teşvik ödülleri verilecek.
Türkiye genelinde dereceye giren projelere ise Bakanlık tarafından 20-40 bin TL arasında destek verilerek projelerinin hayata geçirilmesi sağlanacak.

Kadın çiftçilere eğitimSIRADAKİ HABER