HaberlerMimarlar Odası'ndan çamaşır tepkisi: 'Bu zamana kadar neredeydiniz?'

Mimarlar Odası'ndan çamaşır tepkisi: 'Bu zamana kadar neredeydiniz?'

Mimarlar Odası'ndan çamaşır tepkisi: 'Bu zamana kadar neredeydiniz?'

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Samsun'da bu yaz gerçekleşecek olimpiyatla ilgili Büyükşehir Belediyesi'nin 'Balkonlara çamaşır asmayın' uyarısını eleştirdi. Memişoğlu, ''Büyükşehir bugüne kadar neredeydi? Madem hataydı da neden bunun çözümü için çalışma yapılmadı?'' dedi

Samsun Haber: Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, bu yaz Samsun'da yapılacak Deaflympics 2017 Samsun Olimpiyatları'ndan önce Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan uyarıyı eleştirdi.

BU BİLİNCİN YAYILMASI GEREKİYORDU

Samsun'un olimpiyatlarda verdiği sınavda, gündeme gelen konuların birden bire Büyükşehir'in aklına gelmesine inanamadığını kaydeden Memişoğlu, ''Örneğin balkonlara çamaşır asılmaması bilinci, kentlilik bilinci. Bu da o kentte yaşayan dinamiklerle oluşur. Bir kentin her yerinde balkonlara çamaşır asılıyorsa, bu kentin alışkanlığı ve kültürüdür. Siz onu birkaç günlüğüne misafirlere şirin görünmek için asılmamasını istiyorsanız, insanlara eziyet etmiş olursunuz ve bu doğru bir şey değil. Modern kent yaşamında çamaşırların asılması hoş değil buna katılıyorum, Büyükşehir de kent estetiğine aykırı buluyor ki bu tip açıklamalar yapıyor. Ancak Büyükşehir'in bu bilinci yayması gerekiyordu, bugüne kadar neredeydi de bugün mü çıktı ortaya? Madem hataydı da neden bunun çözümü için çalışma yapılmadı? Yerel yönetimlerin kent yaşamını şekillendirmek adına sorumlulukları var. Günlük politikalarla yönetim yapıyoruz, bu doğru değil'' dedi.

KAÇAK YAPILAR NE OLACAK?

Kentin öncelikle o kentte yaşayan insanlar için güzelleştirilmesi gerektiğini söyleyen Memişoğlu, ''Olimpiyatla birlikte kent estetiğinin gündeme gelmesi güzel ama bunlar zaten çok zaman önce konuşulmalıydı. Kent estetiğine madem bu kadar düşkünler, yapıların üzerindeki gece konduları, kaçak katları ne yapacağız? Vatandaşın çamaşırıyla uğraşırken bunlarla kim uğraşacak? Bir şeyle mücadele ediliyorsa planlı programlı olmalı'' ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER