Haberlerİşte Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın gerçek öyküsü

İşte Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın gerçek öyküsü

Merhum sanatçı Barış Manço'nun Mançoloji albümünde çıkış yaptığı 'Sarı Çizmeli Mehmet Ağa' şarkısının yaşanmış bir hikayeden esinlenerek yazıldığı ortaya çıktı.

İşte Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın gerçek öyküsü

Kim olduğu bilinmeyen kişiler için kullanılan Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, bugün adını unutulmaz şarkı sayesinde duyursa da bir öyküsü var.

Şarkının kahramanı Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın efsane olmadığı, sanılanın aksine 1800'lü yıllarda KKTC'nin Göçeri köyünde yaşadığı öğrenildi. 1971 yılında Kıbrıs'a konser vermek için gelen Manço, köylülerden Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın hikayesini öğrenmesiyle şarkıyı yazdı.

MEZARINI YAPTIRDI

Manço, şarkının geniş kitlelere ulaşmasının ardından 1982 yılında Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın mezarını yaptırdı. Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın mezarı Lefkoşa yakınlarındaki Göçeri köyünde bulunuyor.
Göçeri köylüleri doğum ve ölüm tarihleri net olarak bilinmeyen ancak 1800'lü yıllarda yaşadığı kaydedilen Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın kötün toprak ağası olduğunu ve sarı çizmelerini hiç çıkarmadığını ifade ediyor.

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın köydeki tüm bekarları evlendirdiğini ifade eden köylüler, ömrünün son günlerine kadar bu şekilde yaşadığını kaydetti.

Göçeri köyü muhtarı Mustafa Göçeri, Barış Manço'nun 1971 yılında Kıbrıs'a geldiğini ve Göçeri köyünü gezdiğini ifade ederek, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın hikayesini dinleyip şarkıyı yazdığını 1982 yılında da mezarını yaptırdığını kaydetti. Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'nın fakire yardım eden bir kişi olduğunu kaydeden Mustafa Göçeri, ömrünün son günlerine kadar bu şekilde yaşadığı kaydetti.SIRADAKİ HABER