HaberlerTürkiye'yi başarıyla temsil ettiler

Türkiye'yi başarıyla temsil ettiler

Samsun Bilgi Okulları, 'VEX IQ Robotik ' takımı, dünyanın en büyük robotik yarışmasında Türkiye'yi başarı ile temsil etti

Türkiye'yi başarıyla temsil ettiler

Samsun Bilgi Okulları Brotics takımı, dünyanın en büyük robotik yarışmasında Türkiye’yi başarı ile temsil etti. ABD Lousville’de düzenlenen, 40 ülkeden 400 takımın katıldığı “VEXWorld” yarışmasını 9. sırada tamamlayan Samsun Bilgi Okulları, büyük bir başarıya imza attı.

9.SIRADA TAMAMLADILAR

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin ayrı kategorilerde katıldığı “VEXIQ CHALLENGE” yarışmasında Türkiye Şampiyonu olan Samsun Bilgi Okulları Brotics takımı ortaokul öğrencileri, dünyanın en büyük yarışmasında Türkiye’yi temsil etti. Samsun Bilgi Okulları, 2 günde toplamda 10 müsabakaya çıkarak, 20 takım arasından finallere kaldı. Finallerde 1.Ligi Çin takımının kazandığı müsabakada, Bilgi Okulları yarışmayı 9. sırada tamamladı.

TEBRİK ETTİ

Okul takımlarının, dünyanın en büyük yarışmasında üstün başarı göstermesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun Bilgi Okulları Kurucusu İsmail Kılıçarslan, “Türkiye’de büyük başarılara imza atan Brotics takımımız, dünyanın en büyük yarışması VEXWorld’te de ülkemizi başarı ile temsil etmiştir. Başarımızda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum “dedi.

SAMSUN’DA BİR İLK

Samsun Bilgi Okulları robotik ve kodlama eğitimi hakkında da açıklamalarda bulunan Kılıçarslan, “ 2017-2018 eğitim öğretim yılının başında, okul bünyesinde yapılan çalışmalar neticesinde robotik kodlama sınıfını kurduk. Anasınıfından liseye kadar tüm sınıflarımızda, tüm öğrencilere haftada 2 saat 3 boyutlu modelleme, 3 boyutlu baskı teknolojileri, algoritma, kodlama (Scratch, Mblock, Code.org, Kodu Game Lab) ve Robotic (Cubetto,Lego WeDo 2,0,Vex IQ ve Arduino) alanlarında dersler verilmektedir. Böylelikle Samsun’da bir ilk olarak, okulumuzdaki tüm öğrencilerin robotik ve kodlama dersiyle tanışmalarını da sağladık” şeklinde konuştu.

KENDİ ROBOTLARINI TASARLIYORLAR

Öğrencilerinin aldıkları robotik ve kodlama eğitimi ile kendi robotlarını tasarladıklarını belirten İsmail Kılıçarslan, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Öğrencilerimiz kulüp bazında da çalışmalar yaparak, robotik ve kodlama eğitimleri konusunda daha geniş bir imkan buluyor. Öğrencilerle, okulda bir proje ekibi ve Vex IQ robotik takımları oluşturuldu. Bu takımlar Vex IQ setleri kullanarak, kendi robotlarını tasarlıyor. Bu süreçte yaptıkları tasarımları da tuttukları mühendislik defterine adım adım işliyorlar. Aynı zamanda STEM projeleri yaparak, ders konularının daha iyi ve kalıcı olarak anlaşılmasını sağlıyorlar.”

Mehtap YILDIZSIRADAKİ HABER