HaberlerKars haberKars'ta, 'Bireysel Sulama Sistemi Desteklemesi' hibe sözleşmesi

Kars'ta, 'Bireysel Sulama Sistemi Desteklemesi' hibe sözleşmesi - Kars haber

Kars'ta 2018 yılı 'Bireysel Sulama Sistemi Desteklemesi'nde Esenyaylalı köylü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü arasında hibe sözleşmesi imzalandı.

Kars'ta, 'Bireysel Sulama Sistemi Desteklemesi' hibe sözleşmesi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi kapsamında Akyaka Esenyayla Köyü'nden çiftçi Yaver Ülker' in Tamburlu Sulama Sistemleri projesi ile yaptığı müracaat Değerlendirme Komisyonumuzca uygun görüldü.
Tamburlu Sulama Sistemleri projesi kapsamında 42 bin 282,57 TL. hibe tahsis edilen yatırımcı Yaver Ülker, Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün ile Düzgün'ün makamında bir araya gelerek hibe sözleşmesine imza attılar.
Sulamanın çiftçilerin sigortası olduğuna dikkat çeken Dr. Hüseyin Düzgün, 'Sulama çiftçilerimizin sigortasıdır. Nasıl diğer felaketlere karşı tarım sigortası yaptırıyorsak, diğer bir sigorta aracı da bana göre tarımsal sulamadır. Çünkü hava koşullarına bağlı kaldığımızda zaman zaman aşırı yağış, zaman zaman kuraklık oluyor, bunlar bizim elimizde değil. Cenabı Allah ne veriyorsa bizler ona razı gelmeliyiz. Ama yerdeki su kaynaklarını değerlendirmek bizlerin elinde' dedi.
Düzgün, 'Bu da barajlarla, göletlerle ve yer altındaki sulardan istifade ederek oralardaki suyu tarım arazilerimize ihtiyacı kadar suyu vererek böylece bu riski ortadan kaldırmış oluyoruz. Bu bakımdan yaptığımız projeler, burada en başta belki de köyden kente olan göçün en başta sebebi olan 'ben ekiyorum ama bu ekimin sonu ne olacak' sorusunun ortadan kalkmasını sağlamış olacağız. Yani riski azaltmış olacağız. Aynı zamanda sulamanın diğer bir faydası da üretimin, verimin artmasıdır. Bizlerde bundan sonra böyle projelerle birlikte tarımsal üretimin artmasını bekliyor, çiftçimize projesinin hayırlı olmasını diliyorum' diye konuştu.

Kars’ta, “Bireysel Sulama Sistemi Desteklemesi” hibe sözleşmesiSIRADAKİ HABER