Haberler Kubalı: 'İlk iş can güvenliği'

Kubalı: 'İlk iş can güvenliği'

Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Kabaceviz Şelaleleri'nde yapılacak çalışmalarla ilgili kurumlarla görüşmelerin sağlandığını belirterek, 'Oradaki çalışmalar süreç istiyor ama ilk iş olarak can güvenliğini sağlayacağız' dedi.

 Kubalı: 'İlk iş can güvenliği'

Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde bulunan Kabaceviz Şelaleleri'nde yaşanan problemlerle ilgili açıklamalarda bulunan Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, şelaleyle ilgili yapılan şikayetlerin ardından paydaş kurumlarla görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu şelale 6 can aldı

ÜZÜNTÜ VERİCİ

Kabaceviz Şelaleri'nin Samsun'un çok önemli turizm ve doğa harikası olduğunu kaydeden Kubalı, "Geçtiğimiz yıllarda orada üzücü olaylar oldu ve can kaybı yaşandı. Bu kadar ciddi can güvenliği sorunu varken şu ana kadar güvenlik önlemi adına çalışma yapılmamış olması üzüntü verici. Konuyla ilgili Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ile görüşmüştüm. Burada kapsamlı bir proje yapılması gerektiğini söylemişti. Bu sene Fen İşleri Daire Başkanlığı'na söyledim, oraya birkaç gün önce ekip gitti ve incele yaptı. Bu alan Büyükşehir'in turizm planı çerçevesinde yer almamış. Bu bir eksiklik. Şelalelerin bu plana alınması gerekiyor" dedi.

RAPOR HAZIRLANACAK

Bölgenin orman sahası olduğu için hukuken yatırım yapılamadığını ve ancak Orman Bakanlığı'nın izniyle yatırımın söz konusu olduğunu belirten Kubalı, "Konuyla ilgili icracı kurum Büyükşehir Belediyesi. Bu alanla ilgili Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Orman İşletme Müdürlüğü ile de görüştüm. 3 kurumdan da rapor düzenlemelerini ve valiliğimize bilgi vermesini istedim. Raporlar çerçevesinde orada neler yapılabilir çözüme bağlayacağız. Valiliğimiz koordinesinde, bunu kendime görev bilerek o alanı vatandaşlarımızın bir mesire yeri gibi değerlendirebileceği düzenleme yapmaya çalışacağız. Biz çalışmalarımızı tamamlayana kadar vatandaşlarımızın can güvenliği olmadan girmesini doğru bulmuyoruz. Güvence de veremiyoruz. Vatandaşlarımızın bu aşamada sabırlı olmalarını biz çalışmalarımız tamamlayınca oradan yararlanabileceğini söylemekle yetiniyorum. Bu bir süreç gerektiriyor. Ancak Büyükşehir'i beklemeden, Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü aracılığıyla can güvenliği önlemi konusunda bir çalışma yapacağız" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER