Haberler Vali Kaymak: 'Deniz yaşam kaynağı'

Vali Kaymak: 'Deniz yaşam kaynağı'

Samsun Valisi Osman Kaymak, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 92. yılını kutlayarak, 'Denizcilik bir kültür işidir, bir yaşam kaynağıdır. Denizciliğin önemli olduğu ilimizde de denizlerimizin korunması için önemli çalışmalar yapılmaktadır' dedi.

 Vali Kaymak: 'Deniz yaşam kaynağı'

Samsun  Valisi Osman Kaymak, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 92. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Vali Kaymak mesajında, "Ülkemizin denizlerde sahip olduğu bu zengin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek, dünya denizciliğinde hak ettiğimiz yeri almamız ve kuzeyi tamamen denizle çevrili ilimizde deniz ticaretinin daha da gelişmesi en büyük dileğimiz" ifadelerini kullandı.

VAZGEÇİLMEZ SEKTÖR

Türkiye'de 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Yasası'nın, Türk Denizciliği'nin bağımsızlığı ve geleceği açısından büyük önemi bulunduğunu ifade eden Vali Kaymak, "Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve iki önemli boğaza sahip olan ülkemizde denizciliğin geliştirilmesini amaçlayan Kabotaj Kanunu, aynı zamanda milletimizin denizlerimizdeki egemenliğinin sağlanması anlamında da büyük önem arz etmektedir. Denizcilik bir kültür işidir, bir yaşam kaynağıdır. Denizciler geçmiş tarihi kültürlerini bilerek ve bu kültürü geliştirerek çok daha önemli noktalara geleceklerdir. Denizcilik sektörü; balıkçılık ve taşımacılıkla ekonomik anlamda, yatçılık, kıyı tesisleri ve su sporları ile turizm anlamında önem taşırken, ülke savunmasında da vazgeçilmez bir sektördür. Denizciliğin önemli olduğu ilimizde de denizlerimizin korunması için önemli çalışmalar yapılmaktadır. Sahil Güvenlik Teşkilatımız Samsun'da Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı olarak konuşlanmış ve Sarp’tan Karasu’ya kadar olan bölgede önemli görevleri yerine getirmektedir. Ülkemizin denizlerde sahip olduğu bu zengin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek, dünya denizciliğinde hak ettiğimiz yeri almamız ve kuzeyi tamamen denizle çevrili İlimizde deniz ticaretinin daha da gelişmesi en büyük dileğimizdir" diye konuştu.SIRADAKİ HABER