Haberler19 Mayıs Samsun OSGB'ye gelin, düşmeyin!

19 Mayıs Samsun OSGB'ye gelin, düşmeyin!

19 Mayıs Samsun OSGB Genel Müdürü ve A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Murat Özbalcı, iş kazaları hakkında bilgi verdi.

19 Mayıs Samsun OSGB'ye gelin, düşmeyin!

19 Mayıs Samsun OSGB, iş kazalarını en aza indirgemek için firmalara yönelik özel çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. 19 Mayıs Samsun OSGB Genel Müdürü ve A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Murat Özbalcı, 19 Mayıs Samsun OSGB’ de verdikleri profesyonel yüksekte çalışma eğitimleri ile ölümlü iş kaza riskleri minimize ettiklerini söyledi.

BÖLGEDEKİ TEK FİRMAYIZ

İş sağlığı ve güvenliği konusunda profesyonel eğitim verdiklerini belirten Murat Özbalcı, profesyonel iple erişim uzmanı, endüstriyel dağcı, IRATA belgeli eğitmenleri ile firmaların risklerine özel olarak hazırlanan yüksekte çalışma eğitimleri ile iş kazalarını en aza indirdiklerini dile getirdi.  Eğitimi alan çalışanların iş sağlığı ve güvenliği kanunun ilgili mevzuatlarına uygun olarak sertifikalandırdıklarını belirten Özbalcı, yüksekte çalışma konusunda bölgede tek firma olduklarını vurguladı.

YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMİNİN AMACI

Yüksekte çalışmanın genel hususları hakkında da açıklamalarda bulunan Murat ÖZBALCI, “Yüksekte çalışmanın genel hususları, yüksekte çalışma öncesi, işin yapılma anı ve sonrası hakkında bilgilendirmede bulunmaktır. Ayrıca, yüksekte çalışmada kullanılan KKD ve teknik ekipmanlar, kullanım şekilleri, güvenli çalışma, yüksekte çalışmada en güvenli yöntemi belirleyebilme konularında teorik ve uygulamalı bilgilendirme vermektir. Yüksekte güvenli çalışma eğitimlerinin amacı, her türlü çalışma alanında çalışma ekipmanlarının doğru kullanımı, bakımı ve kontrolünü sağlamanın yanı sıra mevcut tehlike ve risklere karşı farkındalık oluşturmaktır. Eğitime katılan yüksekte çalışma personeline, yüksekte yapılan iş güvenliği bilincini aşılamaktır. Bu amaç doğrultusunda, eğitim sonunda nitelikli yüksekte çalışma personeli yetiştirmektir” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM KONULARI

 

TEORİK EĞİTİM

Yüksekte Çalışma Konularına Giriş

Yüksekte Çalışma Ortamları Nerelerdir

Düşme Faktörü ve Düşmenin Dinamiği

Toplu Korunma Yöntemleri ve Kişisel Korunma Yöntemleri

Tehlikeli ve Güvensiz Durumları Tanımlama

Yüksekte Çalışma Tehlikelerinin Farklılıkları ve Organizasyonu

Güvenlik ve Sağlık İşaretleri

İş Kazaları

Yüksekte Çalışmada Dikkat Edilecek Hususlar

Yüksekte Çalışmanın Risklerinden Korunma

Line-Yard ile Tırmanma

Yatay ve Dikey Yaşam Hatları Üzerinde Çalışma Teknikleri

Merdivenlerde Güvenli Çalışma

Ankraj Belirlenmesi, Hazırlanması ve Kurulması

Askı Travması ve Kazazede Yönetimi Konularında Bilinçlendirme

PRATİK EĞİTİM

Kişisel Koruyucu Ekipmanlarının Tanıtımı

Temel Düğümler

Kişisel Malzemelerin Takılması ve Kullanılması

Kişisel Malzemelerin Kontrolü, Bakımı ve Depolanması

Uygun Düğümlerin Bağlanması, Düzenlenmesi ve Sabitlenmesi

Çalışılan Malzemelerin Sabitlenmesi

Line-Yard İle Uygulama

Direklerin Üzerinde Pozisyon Alma Ekipmanları

Yüksekte Güvenli Çalışma Teknikleri

Yüksek Çalışmalarda Uygulama

Yatay Ve Dikey Yaşam Hatlarında Uygulama

Yüksek Çalışmalarda Askıda Kalan Personelin Kurtarılması

Kurtarma Sonrasında Askıda Kalan Personele Yaklaşım ve Uygulama

 

 

 

YÜKSEKLİK İHMALE GELMEZ

19 Mayıs Samsun OSGB eğitmenlerinin firmalara özel olarak hazırlanan eğitimler verdiklerini vurgulayan Özbalcı, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Şirket olarak verdiğimiz eğitimler, bir şirketin yönetici rolünü üstlenen katılımcıların, yüksekte çalışma alanlarında yapacakları denetimlerde yeterliliklerini arttırır. Ekipmanların görsel ve fonksiyon kontrollerinin nasıl yapılacağı konularında yetkinlik kazandırır. Eğitim sonunda, ölümcül riski olan yüksekte çalışma tipleri için çalışanlar, bilinçli ve eğitimli olarak iş güvenliği açısından kuralları biliyor ve hayatlarını koruyabiliyor olurlar. Eğitimler sayesinde, kazaların işletme veya kurum içerisinde tedbirsizlik sonucu meydana gelmesi ihtimali azaltılır. Yüksekte çalışma yapan personelin özgüveninin artırılması sonucu, verim ve kalitenin üst seviyeye çıkartılır. 19 Mayıs Samsun OSGB olarak, profesyonel yüksekte çalışma eğitimlerimiz için şirketimizle iletişime geçen herkese yönelik eğitimci kadromuz, ekip, malzeme ve teçhizatımız mevcuttur. İstenildiği takdirde çalışma yapılan sahaya gelinerek eğitimleri verebilmekteyiz. Bu profesyonel eğitimler, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini 19 Mayıs Samsun OSGB’ den almayan şirketlere de verilebilmektedir.”

Yasir BABASIRADAKİ HABER