Haberler Liselerde nitelik tartışması

Liselerde nitelik tartışması

Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, LGS'nin öğrencileri istemediği okullara gitmeye zorladığını savundu. Eğitim Bir Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu ise yeni sistemle beraber bütün okullara her seviyeden öğrencilerin gideceğini ve kaliteyi artıracağını ifade etti.

 Liselerde nitelik tartışması

Bir milyonu aşkın öğrencinin heyecanla beklediği Liseye Geçiş Sınavı (LGS) tercih kılavuzu yayımlandı. Kılavuzun yayınlanmasıyla, sınavla alım yapacak nitelikli okulların kontenjan sayıları da belli oldu. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan eğitim sendikaları temsilcileri farklı yorumlarda bulundu.

İSTEMEDİKLERİ TERCİHLER

Eğitim-Sen Şube Başkanı Başkanı İsmail Yavuz, "Sinop'tan Artvin'e kadar Samsun Anadolu Lisesi haricinde nitelikli Anadolu lisesi bulunmuyor. Belirlenen yüzde 10 kontenjanın sadece yüzde 30'u fen ve Anadolu liseleri, geri kalanı ise imam hatip ve teknik lise. Yani Türkiye'de akademik eğitim almak isteyen öğrenciler yaklaşık olarak yüzde 3'lük dilime girmek zorunda. Çocukları istemedikleri okul tercihlerine zorluyorlar. Kontenjan nedeniyle istediği okula gidemeyen öğrenci, mahallesindeki imam hatip veya teknik liseye gitmek durumunda kalacak. Sosyal ve kültürel alanda iktidarı ele geçirmek için imam hatipleri bu kapsama alarak, çocukları bu okullara yönlendiriyorlar" şeklinde konuştu.

SAĞLIKLI YERLEŞTİRME YOKTU

Nitelikli, niteliksiz okul ifadelerinin yanlış olduğunu savunan Eğitim Bir Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu ise, "Türkiye genelinde yüzde 10 kontenjan oranı ile sınavla öğrenci alacak okullar belirlendi. Samsun'da da birçok okul bu kontenjan ile alım yapacak. Bu sistemin temel amacı, çocukların ailelerine, evlerine yakın yerlerde eğitim görmeleri. Öğrenciler adreslerine yakın okullara giderek, bu okulların da kalitesini artıracak. TEOG'la geçen sene yerleşen 1 milyon 300 bin öğrencinin 450 bini dönem içerisinde okul değiştirme talebinde bulundu. Bu sağlıklı bir yerleştirme olmadığını gösteriyor. Milli Eğitim Bakanlığı danışmanlık merkezleri kurdu ve öğrencilere tercih konusunda yardım edecek. Öğrenciler seviyesine göre en iyi kararı vermek durumundalar. Veliler ve öğrenciler bunları da göz önüne alarak en doğru tercihi yapmalı" şeklinde konuştu.

Şükrü Berk ASKARSIRADAKİ HABER