Haberler İdam değil nitelikli ceza

İdam değil nitelikli ceza

Art arda gelen çocuk cinayetleriyle vicdanlar yaralanırken, Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Kübra Tüfek, 'Yapılacak düzenlemelerle, idam yerine mevcut kanuna göre daha nitelikli cezalar verilmeli' dedi.

 İdam değil nitelikli ceza

Ankara'da kaybolan 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara'nın cansız bedenine ulaşılmıştı. Bir acı haber de Ağrı'da kaybolan minik Leyla Aydemir'den geldi. 4 yaşındaki küçük kızın bedeni dere yatağına yüz üstü atılmış bir şekilde bulundu. Haberaks TV Haberin Sesi programında konuşan Samsun Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Kübra Tüfek, "Böyle olaylardan sonra vicdanları rahatlatmaya yönelik idam gibi açıklamalar yerine, akademik boyutlarıyla ceza kanununda düzenlemeler yapılmalı. Mevcut kanuna göre daha nitelikli cezalar verilmeli" ifadelerini kullandı.

İDAM NASIL UYGULANACAK?

Yaşanan olayların vicdanları yaraladığını belirten Tüfek, "İçimiz acıyarak bu haberleri izliyoruz. Ne kadar üzülsek de bu ailelerin dramını yaşayamayız. Benzer olayların ardından hep idam konusu gündeme geliyor. Konu üzerinde çalışan kişilerle konuştuğumda hep aynı endişeleri taşıyoruz, kanuna idam getirilmesi halinde uygulayıcılar bunu nasıl uygular? Kanunumuzda, 'Şüpheden sanık yararlanır' ilkesi var. Bu nedenle hakim bundan kaçınabilir" şeklinde konuştu.

Şükrü Berk ASKARSIRADAKİ HABER