HaberlerHepimize büyük görev düşüyor

Hepimize büyük görev düşüyor

İlkadım Belediyesi, toplu taşıt sürücülerini bilgilendirmek amacıyla seminer düzenledi. Düzenlenen seminerde konuşan Vali Şahin, trafikte saygının öncelikli olması gerektiğine vurgu yaparak, bu konuda herkese büyük görev düştüğüne dikkat çekti.

Hepimize büyük görev düşüyor

İlkadım Belediyesi Kent Konseyi Trafik Ulaştırma ve Çalışma Grubu’nun düzenlediği “Toplu Taşıt Sürücülerini Bilgilendirme Semineri” Şoförler ve Otomobilciler Odası Toplantı Salonu’nda yapıldı. Seminer, protokol konuşmaları ile başladı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, toplu taşıt sürücülerine trafik kurallarına uymaları konusunda uyarılarda bulundu.

VALİ ŞAHİN: “OLUMSUZLUKLARI EĞİTİM ALARAK ÇÖZEBİLİRİZ”

Trafikteki olumsuz davranışların eğitim alarak çözülebileceğinin altını çizen Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Samsun gibi yerlerde bile yoğun saatlerde yavaş yavaş trafik sıkıntısı yaşamaya başladık. Bunu aşmanın bir tane yolu var. Kurallara uyarsak mesafe alabiliriz. Kurallara uymazsak, yollar kilitlenir. İnsanlar mesafe alamaz. Bu durum bizim psikolojimizi bozar. Onun ötesinde aracımızda golf sopası, normal sopa, demir çubuk ve levye filan bulundurmaya başlarız. Bunun sonunu da herhalde söylememe gerek yok. Samsun ulusal medyada trafik kazaları ile gündeme geliyorsa, bunda bizim, sizin ve herkesin yapması gereken bir sürü iş var demektir. Bu olumsuzlukları kaldırmanın yolu da eğitim ve konuşmaktan geçiyor” dedi.

BAŞKAN TOK: “ŞOFÖRLERE SPOR YAPMALARINI ÖNERİYORUM”

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “Biz İlkadım Belediyesi Kent Konseyi olarak değişik ve gençliğe yönelik olan çalışmalarımız var. Biz her kademede yer almaya çalışıyoruz. Şoförlerimizin eğitimi, trafik sorunu noktasındaki çalışmaları da önemsiyoruz. Son zamanlarda yolların genişlemesine ve duble yollar yapılmasına rağmen kazalar ve kazalar sonucu ölümler ile yaralanmaların çok olduğu bir Türkiye’de yaşıyoruz. Dolayısıyla eğitimin yaşı ve zamanı yok. Bizler de belediye başkanı olarak zaman zaman eğitimlere gidiyoruz. Her gün bir önceki gün yapmış olduğumuz davranışı bir sonraki gün ‘yapmasaydık’ diyebiliyoruz. Okula giden öğrenciler sabah kalkıyorlar, ailesinden sonra servise binip şoförle muhatap oluyorlar. Toplu ulaşımlarda nereye gidersek şoförlerle muhatap olunuyor. Bu nedenle şoförlerin eğitimi çok önemlidir. Ben şoförlerimizin özellikle spor yapmalarını tavsiye ediyorum. Spor yaparlarsa o enerjiyi atmış olurlar ve çalışma saatinde moral-motivasyonları daha yüksek olur. Burada bir eğitim süreci yaşanacak. ” şeklinde konuştu.

YAVUZ: “TRAFİK KAZALARINDAN HER YIL BİNLERCE İNSAN HAYATINI KAYBEDİYOR”

Her yıl binlerce insanın trafik kazası sonucu hayatını kaybettiğini ifade eden Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, “Ülkemizin en önemli sorunlarından birisi olan trafik kazalarında her yıl binlerce insan hayatını kaybetmekte, 10 binlerce insan yaralanmakta ve sakat kalmakta, milyarlarca liralık da hasar meydana gelmektedir. Trafik kazalarının azalmasında toplu taşıma araçlarını kullanmak büyük önem arz etmektedir. Toplu taşıma araçlarının sürücüleri olarak sizler, trafikte olumlu davranışlarınız ve trafik kurallarına uymanız ile çevrenize iyi örnek olabilir, trafik bilincinin oluşmasında büyük katkıda bulunabilirsiniz” diye konuştu.

 SIRADAKİ HABER