HaberlerSamsun haberCHP Samsun'da 'İnce' tasfiye

CHP Samsun'da 'İnce' tasfiye - Samsun haber

CHP Samsun İlçe Başkanıyken görevinden alınan Nuri Cömert, 'Yönetim kurulu ile istişare yapılmadan tüm il başkan yardımcılarının değiştirilmesine karar verildi. Bu sözde il başkanının, İnceci ekibi tasfiye etmekten başka bir şey değil' dedi.

CHP Samsun'da 'İnce' tasfiye

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanıyken görevinden alınan Nuri Cömert, CHP İl Başkanı Mehmet Kundak'a tepki gösterdi. Cömert, "Hiçbir gerekçe olmadan il başkan yardımcısını görevden alınamaz. İl Başkanı yapmış olduğu bu tavırla hem partiyi dışarıdan dizayn edenlerle hareket ettiğini, hem de değişimden yana olan il yöneticilerini açıkça hedef aldığını tescillemiştir. İl Başkanı açıkça hukuk ihlali yapmıştır. Bu açıdan alınan karar benim açımdan yok hükmünde bir karardır.Tarafıma tebliğ edilmiş bir karar da yoktur" ifadelerini kullandı.

DIŞARIDAN DİZAYN

Cömert, görevden alındığını basın yoluyla öğrendiğini belirterek, "24 Haziran seçimlerinden hemen sonra, başarısızlıktan dolayı açıkça net bir şekilde değişimden yana olduğum, daha doğrusu halkın kaybolmuş umudunu yeniden yeşerten sayın Muharrem İnce'den yana tavrımı açıkladığım ve ilk kurultay çağrısını yaptığımdan dolayı görevden alındım. Ancak, görevden alınacağımı yaklaşık 15 gün önce Samsun dışında yaşayan bir partili arkadaşım tarafından zaten öğrenmiştim. Bu da şunu gösteriyor ki, Samsun il başkanlığı dışarıdan alınan kararlarla dizayn edilerek sayın İl Başkanı Mehmet Kundak tarafından yönetilmeye çalışılıyor. CHP dışarıdan başkaları tarafından alınan kararlarla yönetilecek bir parti değildir. Cumhuriyet Halk Partisi ciddi ve emin adımlarla yönetilmesi gereken partidir" diye konuştu.

HUKUK İHLALİ

Hiçbir gerekçe olmadan il başkan yardımcılarının görevden alınamayacağını söyleyen Cömert, "

Yapılan yönetim kurulu toplantısında çoğunluk olmadığı halde ve benim de mazeretli olarak katılamadığım yönetim kurulu toplantısında, yönetim kurulu karar defterine yönetim kurulu ile istişare yapılmadan 'Tüm il başkan yardımcılarının değiştirilmesine karar verilmiştir' diye yazılmış olması, sözde il başkanının, İnceci ekibi tasfiye etmekten başka bir şey değildir.

CHP tüzüğünün 33. maddesinde il başkanına böyle bir yetki tanıyor ama, hiçbir yetki kişisel keyfiyete dayandırılamaz. İl Başkan Yardımcısı görevini yapmazsa bunu belgelendirirsin, görevden alırsın ya da disiplin suçuna konu olan bir hal ve tavırda bulunursa hem görevden alırsın, hem de disipline verirsin. Sayın Kundak, yapmış olduğu bu tavırla hem partiyi dışarıdan dizayn edenlerle hareket ettiğini, hem de değişimden yana olan il yöneticilerini açıkça hedef aldığını tescillemiştir. İl Başkanı açıkça hukuk ihlali yapmıştır. Bu açıdan alınan karar benim açımdan yok hükmünde bir karardır.Tarafıma tebliğ edilmiş bir karar da yoktur" ifadelerini kullandı.SIRADAKİ HABER