HaberlerSamsun haber'Samsun sahilleri 'özel' işletilmeli'

'Samsun sahilleri 'özel' işletilmeli' - Samsun haber

KATİD Başkanı Murat Toktaş, Karadeniz'in en uzun kumsallarına sahip Samsun'da, özel işletmelerce oluşturulacak plajların önemli bir ekonomik girdi getireceğini ifade etti.

'Samsun sahilleri 'özel' işletilmeli'

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş,  Samsun'un yerli turistten hak ettiği payı alamadığını söyledi. Toktaş, "Samsun'a çevre illerden yaz aylarında deniz için gelenlerin şehrin ekonomisine katkı sağlamadığı gibi bir de yerel yönetimlere yük oluyor" ifadelerini kullandı.

EKONOMİK GELİR YOK

Samsun'un uzun  sahili ve onlarca kilometre uzunluğundaki kumsalları ile sadece Karadeniz'de değil Türkiye’de sayılı şehirlerden biri olduğunu kaydeden Toktaş, "Fakat Samsun'a çevre illerden yaz aylarında deniz için gelenlerin şehrin ekonomisine katkı salamadığı gibi bir de yerel yönetimlere yük olan hareketliği azaltmalı. Yerli turistten hak ettiği payı almalı. Ekonomik anlamda deniz turizminden şehre girdi sağlamak için bazı düzenlemelere ihtiyaç var. Sahilde bazı noktalarda belediyelerimizin duş ve cafe hizmeti veren küçük tesisleri var ve halk bunlardan faydalanıyor. Bunların haricinde kumsalın bazı bölümleri özel işletmelere kiralanarak Alaçatı, Bodrum, Marmaris gibi özel plajların olması konforlu ve güvenli bir gün geçirmek farklı hizmet almak isteyen ve bunun da bedelini ödeyecek misafirlerin daha fazla gelmesine imkan sağlayacaktır. Ayrıca, denize cephesi olan otellerimiz ne yazık ki deniz kenarında olmasına rağmen misafirlerine plaj hizmeti veremiyor. Bu tesislerin önlerinin otellere kiralanması talebe ivme kazandıracaktır” dedi.

SAMSUN'A ÇEKEMİYORUZ

Yapılacak çalışmaların ardından çevre illerden gelen günübirlik misafir sayısında büyük bir artış ve önemli bir ekonomik girdi olacağını ön gören Toktaş, "Amasya, Tokat gibi denize kıyısı olmayan illerden deniz için Samsun'a gelen çok oluyor. Fakat konforlu hizmet almak isteyen, para harcayacak misafirleri şehrimize çekemiyoruz. Bu tür özel işletmelerin olması bu tarz iller harici Ordu, Giresun gibi birçok ilden farklı nitelikte misafirleri şehrimize çekeriz. Hatta yaz aylarında yoğunluktan dolayı hep sorun yaşayan birçok ailenin Sinop yerine Samsun'u tercih edeceğine eminiz" diye konuştu.

DALGA KIRAN ÖNERİSİ

Ayrıca Karadeniz’deki dalgaların denize girilmesini engellediğini söyleyen Toktaş, "Belirlenen plajların olduğu yerlere yapılacak olan dalga kıranlar bu dezavantajı kesinlikle azaltacak ve yaz ayı boyunca her gün denize girme imkânı sağlayacağı gibi kum kaymasını engelleyip boğulmaları da azaltacaktır. Bu durum yerli turistin daha fazla gelmesini sağlayacaktır" sözlerini kaydetti.SIRADAKİ HABER