HaberlerHedef yeni pazarlar

Hedef yeni pazarlar

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Uzakdoğu'daki yeni pazarlara girebilmek için ton başına 50 dolar navlun desteği talebimizi de bakanımıza ilettik' dedi.

Hedef yeni pazarlar

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Türkiye’de üretilen 4 milyon 500 bin ton narenciyenin 1,8 milyon tonunun ihraç edilerek, ülkemize 1 milyar dolara yakın döviz kazandırıldığını söyledi. Narenciyede 2018-2019 yılı ihracata yönelik hasat sezonunun 15 Ağustos’ta erkenci Mayer limon türü ile başladığını ifade eden Doğru, bu yıl bahçelerde danışman mühendisler tarafından yapılan tespitler ve çiftçilerden alınan bilgilere göre Çukurova genelinde rekoltenin erkenci Mayer limon hariç diğer tüm çeşitler için yüzde 20 ila yüzde 60 arasında az olacağının beklendiğini ifade etti.

AVANTAJ SAĞLAYACAK

Başkan Doğru, Destekleme Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) kaynaklı ihracat desteğinin ihracatçıların en büyük dayanağı olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: “DFİF kaynaklı ihracat desteğinin bu yıl ton başına 150 TL verilmesi için Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’tan yazılı talepte bulunduk. Bu yıl ayrıca Uzakdoğu’da narenciye ithal eden yeni pazarlara girebilmek için ton başına 50 dolar navlun desteği talebimizi de Sayın Bakanımıza ilettik. Bölge milletvekillerimizin de desteğiyle bu teşviklerin yakında açıklanmasını ümit ediyoruz. Hedefimiz, bu desteklerin açıklanmasıyla narenciye ihracatında 2 milyon tonun üzerine çıkarak tekrar dünya ikinciliğini yakalamak.”SIRADAKİ HABER