Samsun organ bağışında birinci

Samsun organ bağışında birinci

Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, Samsun'un Türkiye'deki organ bağışı sıralamasında temmuz ayında 1. sırada olduğunu söyledi.

Haberaks TV'de Burcu Düzgün Çoban'ın sunduğu Haberin Sesi programına katılan Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, Samsun'un Türkiye'deki organ bağışı sıralamasında temmuz ayında 1. sırada olduğunu söyledi. Kazak, "Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve tüm çalışanları organ bağışına çok önem veriyor, birçok yerde stant açıyoruz. Samsun'da organ bağışı sayısı 14 bine ulaştı" şeklinde konuştu.

EN ÇOK BÖBREK BEKLENİYOR

Türkiye'de organ ve doku bekleyen insan sayısının azalmadığına dikkat çeken Kazak, "Ülkemizde yıllardır doku ve organ bekleyen 30 bin insan var. Bu sayı bir türlü düşmüyor, çünkü yeni ihtiyaç sahipleri ortaya çıkıyor. Her gün 8-10 kişi organ beklerken hayatını kaybediyor. Beyin ölümü dışında gerçekleşen hiçbir ölümde organ bağışı yapılamaz. Beyin ölümüyle hayatını kaybeden insanların ise ailelerinin izniyle organları bağışlanabilir. Ülkemizde 70 bin diyaliz hastası var, 20 bini böbrek bekliyor. En çok beklenen organ böbrek, bekleme sırası neredeyse hiç azalmıyor" ifadelerini kullandı.

Şükrü Berk ASKAR