Roket başlığı bulundu! Özel ekip inceleyecek

Roket başlığı bulundu! Özel ekip inceleyecek

Gaziantep`in Nurdağı ilçesi kırsalında çobanlar tarafından bulunan roket başlığı, savcılık incelemesinden sonra olay yerinden alınarak, Jandarma Komutanlığına götürüldü. Başlığın, konunun uzmanlarından oluşan bir özel ekip tarafından inceleneceği öğrenildi.

 Gaziantep Nurdağı ilçe merkezine 25 km uzaklıktaki Kozuluk Mahallesi Kozuluk göleti çevresinde çobanlar tarafından  roket başlığı bulundu. Yapılan ilk incelemede 2 metre olduğu belirlenen başlığın  Rus yapımı olduğu ve Mart ya da Nisan aylarında  Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin`den atıldığı tahmin ediliyordu.

ÖZEL BİR EKİP İNCELEYECEK

Roket başlığı jandarmaya götürüldü Roket başlığının bulunduğu bölgede, Nurdağı Cumhuriyet Savcılığı, Nurdağı İlçe Jandarma Komutanlığı ve Olay Yeri inceleme ekipleri tarafından detaylı bir inceleme yapıldı. Yapılan incelemenin ardından başlık, jandarma ekipleri tarafından bir araca konularak, incelenmek üzere Nurdağı İlçe Jandarma Komutanlığına götürüldü. Bulunan roket başlığının menşei, nereden ve ne zaman gönderildiğinin belirlenmesi ve hedefinin tespit edilebilmesi amacıyla özel bir ekip oluşturulacağı öğrenildi. Konularında uzman kişilerden oluşacak ekibin isteğine göre roket başlığının Ankara`ya gönderileceği ya da ekibin ilçeye gelerek incelemelerini yapacağı belirtildi.

AFRİN'DEN ATILMIŞ OLABİLİR

Afrin`den atılmış olabilir Ayrıca roketin en erken Mart ve Nisan aylarında bulunduğu bölgeye düşmüş olabileceği öngörülüyor. Bulunan başlığın Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin`e yönelik 20 Ocak 2018 tarihinde başlattığı ve Nisan ayına kadar süren Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bölgedeki terör örgütleri tarafından Türkiye`ye atılmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.