HaberlerSamsun haberİsrail'den 'dayanışma gösterisine' müdahale

İsrail'den 'dayanışma gösterisine' müdahale

İsrail'den 'dayanışma gösterisine' müdahale

İsrail askerleri cezaevlerindeki meslektaşlarına destek vermek amacıyla işgal altındaki Batı Şeria'da gösteri düzenleyen Filistinli gazetecilere ses bombasıyla müdahale etti.

 Filistinli Gazeteciler Sendikası öncülüğünde bir grup gazeteci, geçen ay  İsrail güçleri tarafından gözaltına alınan  Filistinli gazeteci Ali DarAli'nin serbest bırakılması için Ramallah yakınlarındaki  Ofer Cezaevi önünde  gösteri düzenledi.

Meslektaşlarının serbest bırakılmasını talep eden gazeteciler Filistin bayraklarının yanı sıra İsrail güçlerinin gazetecilere yönelik ihlallerine tepki gösteren ifadelerin yazılı olduğu döviz ve pankartlar taşıdı.

İsrail askerleri ise gösteri düzenleyen gazetecilere ses bombalarıyla müdahale etti.

"Suçlarını örtbas etmek için gazetecileri hedef alıyor"


Grup adına açıklama yapan Filistinli Gazeteciler Sendikası Başkanı Nasır Ebu Bekir, İsrail güçlerinin Filistinlilere yönelik işlediği suçları örtbas etmek için gazetecileri hedef aldığını söyledi.

Ebu Bekir, "İsrail'in hesap vermesi ve cezaevlerindeki gazetecilerin serbest bırakılması için Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ve insan hakları örgütleri nezdinde çalışmalarımıza devam edeceğiz."dedi.

"Filistin TV"de görev yapan Ali Dar Ali, 15 Ağustos'ta İsrail güçlerince Ramallah yakınlarındaki evinden gözaltına alınmıştı.

Filistinli kayaklar, İsrail hapishanelerinde 20'den fazla Filistinli gazetecinin bulunduğunu belirtiyor.