Haberler100. yıl çalıştayı çağrısı

100. yıl çalıştayı çağrısı

Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, 'Acilen bir Samsun 100. Yıl Çalıştayı planlamalıyız. 19 Mayıs'ın 100. yılı Türkiye için önemli ama Samsun için bir mesele' dedi

100. yıl çalıştayı çağrısı

Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, 19 Mayıs 1919’un 100. Yılına, Samsun’un hala hazır olmadığını dile getirerek, projeler ve temsiliyetler açısından artık geç kalınma noktasına gelindiğine dikkat çekti

AYNI KADERİ YAŞAMASIN

“Çanakkale destanı ve ardından 19 Mayıs başlangıçlı Milli Mücadele destanının iki kahraman şehri maalesef, destansı şehir hüviyetlerini temellendiremedi” diyen Eker, “Çanakkale 100. yılını cilalayıp parlatamadı ve Truva (Troya) imajının altında silikleştirildi. Samsun’da aynı kaderi yaşamak üzere görünüyor. 19 Mayıs kenti imajı ile başka imajların algı karşılaştırmasına muhatap olmaya maalesef devam ediyoruz. Bazı girişimlerimize rağmen hala 100. yıl için bir adım atılamadı ya da atılan adım hala havada kaldı ve yere temas edemedi. Şu ana kadar Samsun Kültür ve Sanat Platformu’nun girişimlerine destek olan OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nin 19 Mayıs’ın 100. Yılında Türkiye Sanat Başkenti Samsun projesinin ya da çabasının ciddiyetine erişmiş bir kurumsal teşebbüs ve şehir sahipleniciliği söz konusu olamadı. Bir kongre çalışma planının dışında kayda değer adımlar göremedik. Ancak biraz umutlandığım ve destek umduğum atılımı Büyükşehir Belediye Başkanımızın bakış açısında ve yaklaşımlarında hissedebiliyoruz” diye konuştu.

SAMSUN İÇİN BİR MESELE

Samsun’un kültür ve sanat ile ilgili sivil toplum kuruluşlarına ait projeleri yine Samsun Kültür ve Sanat Platformu olarak toparlamaya çalışacağız. Geç kalmamıza ve ekonomik yetersizliklere rağmen gerçekleştirebileceğimiz tüm çalışmalarımıza daha da odaklanacağız. OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi 100.Yıl Logosunu tasarladı ve diğer etkinlik dosya çalışmasıyla birlikte Sayın Valimize teslim etti. Artık logo resmiyetini sağlayıp kurumsal yazışmalar da dahil olmak üzere tüm etkinlik ve proje siluetlerine yerleştirmeliyiz. Tek bir 100. Yıl var.
2019 yılında Samsun, Bandırma Vapuru ile Türkiye’ye neler çıkaracaktır? Acilen bir Samsun 100.Yıl Çalıştayı planlamalıyız. Müştereklerin ve erklerin buluşması gereği ön plandadır. Biz platform olarak bu çalıştayı organize etmeye talibiz. 19 Mayıs’ın 100. yılı Türkiye için önemli ama Samsun için bir meseledir. 2019 yılı Türkiye’de Samsun’un konuşulacağı bir yıl olmalı. Tıpkı 100 sene önce olduğu gibi. 2019’da Samsun yüz akıyla bir 100. yıl gerçekleştirmeli” sözlerini kaydetti.

 SIRADAKİ HABER