HaberlerFındık Fiyatları haberFındık fiyatları yükseldi! İşte il il güncel fındık fiyatları...

Fındık fiyatları yükseldi! İşte il il güncel fındık fiyatları... - Fındık Fiyatları haber

TMO fındık fiyatlarını henüz açıklamazken, Karadenizli fındık üreticileri fındık hasadına başladı. Peki bu yıl fındık fiyatları ne kadar olacak? İşte il il güncel fındık fiyatları...

Fındık fiyatları yükseldi! İşte il il güncel fındık fiyatları...

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO)  fındık fiyatlarını henüz açıklamadı. Karadeniz'deki fındık üreticileri hasada başlamışken, fındık fiyatlarının ne kadar olacağı merak konusu.  Fındık üreticileri  fındık fiyatları için yüksek bir rakam bekliyor. Peki bu yıl fındık fiyatlarında son durum ne?  Fındık fiyatları ne kadar? İşte il il  fındık fiyatları...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yaptığı yazılı açıklamada, yeni mahsul fındık fiyatlarının hala açıklanmamasını eleştirdi.

Türkiye'de dolar yükselirken fiyatı artmayan tek ürünün fındık olduğuna dikkati çeken Torun, "Dolar neredeyse 7 liraya dayandı ama bizim dolarla ihraç ettiğimiz, ülkemizin en önemli ihraç ürünü olan fındık geçen yılın da altına düştü." ifadelerini kullandı.

"Üretici evine ekmek götüremez hale geldi"

Hükümete yönelik "Yoksa siz bu fındığı ihraç etmiyor musunuz? Siz bizi mi kandırıyorsunuz?" diye soran Torun, şunları kaydetti:

"Hükümet üreticiyi korumak için kılını kıpırdatmıyor.Fındık fiyatını hala açıklamadı. Sanki TMO kendilerine bağlı değilmiş gibi sürekli topu TMO'ya atıyor, bahaneyi ona buna buluyor. Geçen yıl dolar ortalama 3,5 liraydı, üretici fındığını 10,5 liradan satıyordu. Şimdi dolar 7 lirayı zorluyor ama vatandaş geçen yılki fiyattan, onun da altındaki bir fiyattan elindeki ürünü çıkarıyor. Hükümet fındığa fiyat veremiyor. Üretici elindeki ürünü yok fiyatına satıyor. Üretici ne yapsın? İğneden ipliğe her şeye zam geldi. Üretici evine ekmek götüremez hale geldi. Şimdi okullar açılacak, vatandaş çocuğunun okul alışverişini yapamıyor. Milli ihraç ürünümüz olan fındıkta büyük bir oyun oynanıyor, fındık üreticisi belli bir zümrenin çıkarlarına kurban ediliyor. İlaçtan gübreye kadar fındık üretiminin tüm girdileri zamlandı. Nedense fındık para etmiyor."

İşte il il fındık fiyatları

Samsun fındık fiyatları

Samsun'da en düşük fındık fiyatı 12.00, en yüksek fındık fiyatı ise 14.50 liradan işlem görüyor.

Ordu fındık fiyatları

Ordu'da en düşük fındık fiyatı 10.50, en yüksek fındık fiyatı ise 14 liradan alıcı görüyor.

Giresun fındık fiyatları

Giresun'da en düşük fındık fiyatı 13.79, en yüksek fındık fiyatı ise 14.50 liradan alıcı buluyor.

Trabzon fındık fiyatları

Trabzon'da en düşük fındık fiyatı 11.50, en yüksek fındık fiyatı ise 14 liradan satılıyor.

Zonguldak fındık fiyatları

Zonguldak'ta en düşük fındık fiyatı 11.11, en yüksek fındık fiyatı ise 13.75 liradan işlem görüyor.

Sakarya fındık fiyatları

Sakarya'da en düşük fındık fiyatı 11.69, en yüksek fındık fiyatı ise 13.75 liradan satılıyor.SIRADAKİ HABER