Suudi Arabistanlı Selman el Avde'nin infaz edilmesi isteniyor

Suudi Arabistanlı Selman el Avde'nin infaz edilmesi isteniyor - Riyad haber

Geçen sene Eylül ayından beri tutuklu bulunan Suudi Arabistanlı din adamı Şeyh Selman el Avde'ye savcılık tarafından idam cezası verilmesini talep edildi.


Suudi Arabistanlı muhalif din adamı Şeyh Selman el Avde geçtiğimiz yıl Eylül ayında tutuklanmıştı. Bugün Suudi Arabistan Ceza Mahkemesi yargılamak üzere Avde'yi mahkeme huzuruna çağırdı. İddia makamı ise din adam olan Selman el Avde için idam cezası verilmesi konusunda iddianame hazırladı. İddia makamı, sanığa aralarında terörizmin de bulunduğu 37 farklı suç isnat etti ve sanığın herkesin gözü önünde idam edilmesi talebinde bulundu.
Selman el Avde'nin oğlu, babası için gizli bir yargılama olduğunu ancak bu yargılamayı mahkeme salonunda öğrendiğini belirterek, babasının ihmal yüzünden sağlık durumunun iyi olmadığını açıkladı.
Avde'nin oğlu, babasının Cidde'den gözleri kapalı elli kelepçeli bir şekilde naklettiklerini, siyah bir arabaya bindirildiğini ve arabanın hızlı gitmesinden dolayı kafasını sağa sola vurarak yaraladığını söyleyerek şikayette bulundu.