Burhaniye'de engellilerinde tesisi oldu

Burhaniye'de engellilerinde tesisi oldu - Balıkesir haber

Türkiye Sakatlar Derneği Burhaniye Şubesi'ne, belediyenin desteği ile engelli vatandaşların kullanabilmesi amacıyla tasarlanan açık yüzme havuzu ve yan tesislerinin devri protokolü törenle imzalandı.


Ören Mahallesi'nde mülkiyeti Burhaniye Belediyesi'ne ait olan ve geçtiğimiz sene Burhaniye Engelleri Aşıyor projesi kapsamında T.C. Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) desteğiyle yapımı tamamlanan tesisin, Türkiye Sakatlar Derneği Burhaniye Şube Başkanlığı'na devri protokolü Burhaniye Belediyesi adına Başkan Yardımcısı Cemal Akkılınç ile Türkiye Sakatlar Derneği adına Burhaniye Şube Başkanı Gürsel Vardar arasında imzalandı.
Uluslar arası çapta bir tesis olacak
Tesisin amacına uygun şekilde hizmet edebilmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini kaydeden Türkiye Sakatlar Derneği Burhaniye Şube Başkanı Gürsel Vardar, tesisin yapımında ve derneğe tahsisinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Tesisi kış sezonunda da açık tutmayı hedeflediklerini söyleyen Vardar, 'Derneğimizin irtibatta olduğu 150'den fazla spor kulübü var. Ülke genelinde kamp yeri bulamıyorlar. Burayı bir kamp alanı haline getirip, yaz-kış turizme açık bir vaziyete getirmeyi amaçlıyoruz. Derneğimizin ülke çapında birçok şubesi var. Dönem dönem farklı şehirlerde toplantılar düzenliyoruz. Rutin toplantılarımızı buraya çekme amacındayız. Yurt dışında da kardeş engelli derneklerimiz var. Onlarla da çeşitli projeler gerçekleştireceğiz. Engelliler festivali projemiz de var ama bütün bunlar için öncelikle bu tesisi tam manasıyla işler duruma getirmek gerekiyor. Onu başardığımız zaman hem Burhaniye'mizin tanıtımı hem de engelli kardeşlerimiz için çok önemli bir yer olacak. Engelli camiamıza hayırlı uğurlu olsun' diye konuştu.
Tüm halka açık
Tesisin sadece engellilere yönelik değil tüm halka açık olacağının altını çizen Vardar, 'Elbette engelli vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılık uygulayacağız. Burhaniye nüfusunun yüzde 12'sinin engelli olduğunu düşünürsek önemli bir engelli kitle var' dedi.
Engelsiz Burhaniye için çalışıyoruz
Başkan Necdet Uysal'ın yerel seçimlerden önce engelsiz Burhaniye için söz verdiğini hatırlatan Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Akkılınç, 'Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatına destek vermek bizim için çok önemli bir konu. Devletin, kurumları ve yerel yönetimleriyle engelli vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmesi, eğitimden istihdama hayatın her alanında fırsat eşitliği sağlayıp, eşit bir yaşam koşulu sunması gerekiyor. Biz de bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyor, gereken özeni gösteriyoruz' diye konuştu.