İdareciler değişiyor, zihniyet değişmiyor

İdareciler değişiyor, zihniyet değişmiyor

Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, 'Sağlıkta şiddetle alakalı çok öfkeliyiz. Sağlık Bakanlığı'nda idareciler değişiyor ama zihniyet değişmiyor' dedi.

Türk Sağlık-Sen  Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, sağlıkta yaşanan şiddet konusunda gerekli adımların atılmadığını öne sürerek, idarecilerin değiştiğini ama zihniyetin değişmediğini ifade etti.

ŞİDDETLE YAŞAMAYA ALIŞTIRDILAR

"Sağlıkta şiddet konusunda çok öfkeliyiz" diyen Çakmak, "En kötüsü de bu şiddetle bizi yaşamaya alıştırdılar. Sağlık Bakanlığı'nda idareciler değişiyor ama zihniyet değişmiyor. Sağlıkta şiddet öyle bir boyut kazandı ki, artık yetkililerden ses çıkmıyor, özellikle idareciler tepki bile vermiyor. Kimse sağlıkta şiddetten nasıl korunacağımızı anlatmıyor, çözüm üretmiyor. Cezaların yeterli olmadığını zaten önceki şiddet vakalarında da dile getirmiştik. Bu tür olaylara karışanların en az 6 ay hapis cezası alması gerekiyor. Para cezasına çevrilecekse bile yüksek bir meblağ olmalı. Bu cezalar uygulansın, inanın kimse bir daha yapmaz. Örneğin, trafikte hata yapan ceza alıyor, hırsızlık yapan hapis cezası alıyor; ama şiddet vakalarında bu cezalar nedense uygulanmıyor. Acil gibi yerlere x-ray cihazı koyulması talebinde bulunduk, yapacağız dediler, yapmadılar. Bu olaylara karışan kişilere, aldığı her sağlık hizmetini ücretli yapacaksın. Acile de gelse, o hizmeti ücretli yapacaksın. Caydırıcılık olması gerekiyor" diye konuştu.

ŞARBON BAĞIRA BAĞIRA GELDİ

Yaşanan şarbon vakasına da değinen Çakmak, şunları kaydetti: "Şarbon vakası, adeta bağıra bağıra geldi. Bu hastalığın, ithal edilerek ülkemize getirilen büyükbaş hayvanlardan olduğu ifade ediliyor. Göz göre göre halkımıza sunulması büyük bir yanlıştır. Şarbonun tehlike içermediğine dair söylemler var, bunlar kabul edilebilir açıklamalar değil. Şarbon bana göre, dünyanın en tehlikeli biyolojik hastalıklarından biridir. Bununla ilgili yeterli bilgilendirme yapılmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdır."

Barış BUDANOĞLU