Basra'da son bir hafta içerisinde 9 gösterici öldü

Basra'da son bir hafta içerisinde 9 gösterici öldü - Erbil haber

Şii nüfusun yoğun olduğu Irak'ın Basra kentinde 2 ay önce işsizlik sorunuyla başlayan gösterilerde son bir hafta içerisinde 9 kişi hayatını kaybetti.


Basra halkı, yaklaşık 2 aydır, elektrik kesintileri, sağlıklı içme suyunun bulunamaması, yolsuzluk ve kamu hizmetlerindeki aksaklılardan dolayı yönetimi protesto ediyor. Basra Valiliği ve belediye binasını yakan protestocuların gösterilerindeki şiddet olayları artarak devam ediyor.Irak İnsan Hakları Komiserliği son bir hafta içerisinde 9 göstericinin öldüğünü ve 93 kişinin yaralandığı duyurdu. Güvenlik güçlerinin sert müdahalesini eleştiren komiserlik yaptığı yazılı açıklamada, dün meydana gelen şiddet olaylarında bir göstericinin biber gazının isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiğini, 25 kişinin de yaralandığını belirterek yaralıların çoğunun sivillerden oluştuğunun altını çizdi. Irak Sağlık Bakanlığı ise dünkü gösterilerde bir kişinin öldüğünü ve 5 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Güvenlik güçleri sık sık şiddete başvuruyor
Öte yandan, güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için başvurduğu şiddetten sonra alevlenen gösteriler devam ediyor. Basra'nın güneyindeki el-Zübeyir ilçesinde bu sabah toplanan bir grup gösterici kaymakamlık binası önünde lastik yakarken iki kişinin yandığı öğrenildi.