Samsun'da zam yağmuru! Simide geldi, peki ya ekmeğe?..

Samsun'da zam yağmuru! Simide geldi, peki ya ekmeğe - Samsun haber

Samsun'da simite yapılan zamla 90 gram simitin fiyatı 1.5 lira oldu. Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, ekmeğe zam konusunun ise önümüzdeki günlerde netleşeceğini söyledi.

Samsun'da simit fiyatları dün gelen  zamla birlikte yüzde 50 arttı.  Samsunlular, 80 gram simite 1 lira verirken, gelen zamla birlikte 90 gram simite 1.5 lira ödeyecek.  Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, 4 sene sonra bu fiyat artışına mecbur kaldıklarını belirtti.

FİYAT BELİRLENECEK

Yiğit, un ve susam fiyatlarında dolar nedeniyle artış yaşandığını belirterek, "Bu da masrafların yüzde 70 oranında artmasına sebep oldu. Bir süredir dolar düşer, fiyatlar normale döner diye bekledik ancak bu gerçekleşmeyince zam yaptık. Çevre il ve ilçelerde bir süredir bu fiyatlar uygulanıyor. 70 liralık unun çuval fiyatı 100-105 lirayı buldu. Bundan 1 ay önce 9 lira olan susam ise şu anda 16 lira. Bafra'da ve çevre illerde simit bir süredir zaten 1.5 lira" şeklinde konuştu. Yiğit, ekmeğe zam konusunda somut bir karar olmadığını belirterek, Ticaret ve Gümrük Bakanlığı ile yapılacak görüşmeler sonrası fiyatın şekilleneceğini vurguladı.

Şükrü Berk ASKAR