Bulaşıcı hastalıklar 7/24 izleniyor

Bulaşıcı hastalıklar 724 izleniyor - Samsun haber

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, son dönemde gündemde olan şarbon ve bulaşıcı hastalıkların, 7 gün 24 saat boyunca izlendiğini ve salgın tehlikesi durumunda süratle harekete geçilerek kontrol çalışmalarına başlandığını söyledi

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla "Sağlığınız için her gün 10 bin adım" yürüyüşü düzenledi. İstiklal Caddesi Verem Savaş Dispanseri önünden yürüyüşe başlayan grup, "Antibiyotikte değil, sağlığınızda ısrarcı olun", "Teşhis konulmadan antibiyotik kullanmayın" pankartları taşıyarak, doğru antibiyotik kullanımına ve sağlıklı yaşama dikkat çekti. Yürüyüşe, Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, müdürlük çalışanları, sağlık personelleri ve vatandaşlar katıldı.

AMAÇ GÖRÜNÜR KILMAK

Açıklamada bulunan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, Halk Sağlığı Haftası'nın amacının, koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları görünür kılmak olduğunu söyledi. Oruç, son dönemde gündemde olan şarbon ve bulaşıcı hastalıklarla ilgili olarak, "Müdürlüğümüz, 7 gün 24 saat boyunca bulaşıcı hastalıklara yönelik izlem yapıyor ve salgın tehlikesi durumunda süratle harekete geçerek, salgın kontrol çalışmalarına başlıyor" ifadelerini kullandı.

ÖMÜR BOYU HİZMET

Oruç, 2 bine yakın personelle en ücra köşelerde sağlık hizmeti verdiklerini belirterek, "140 aile sağlığı merkezinde, 402 aile hekimliği birimi ile aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarımız, daha bebeklik ve çocukluk çağında aşılama faaliyetleri ile başlayan koruyucu sağlık hizmetlerini bir ömür boyu sürdürüyor. 15-49 yaş kadın izlemleri, evlilik öncesi danışmanlık, gebe bilgilendirme sınıfı, anne dostu hastane, doğum öncesi ve lohusalık dönemi izlemleri, gebelik ve süt verme dönemimde D vitamini desteği, sezaryen oranının azaltılması ve normal doğumun teşviki programları ile kadın sağlığı çalışmaları kesintisiz olarak devam ediyor" şeklinde konuştu.

Şükrü Berk ASKAR