Fındığın rantını yiyenler var

Fındığın rantını yiyenler var - Fındık haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, 'Fındığın mutlaka rantını yiyen bir kesim var. Geçen yıl fındık 9,5-10 lira bandındaydı, dolar 3,6-3,7 liraydı fındığın yüzde 80-90'ı ihraç ediliyorsa bugün dolar bazında fındığın en az 18-20 lira olması lazım. Neden olmuyor?' diye sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili  Seyit Torun, fındık fiyatlarıyla ilgili açıklama yaptı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fiyat açıklamamasına tepki gösteren CHP’li Torun, üreticiye emeğinin karşılığının verilmesi gerektiğini vurguladı.

BU PARAYI KİM YİYOR?

“Fındığın mutlaka rantını yiyen bir kesim var” diyen Torun, “Geçen yıl fındık 9,5-10 lira bandındaydı, dolar ise 3,6-3,7 liraydı fındığın yüzde 80-90'ı ihraç ediliyorsa bugün dolar bazında fındığın en az 18-20 lira olması lazım. Neden olmuyor? Yakıt, lastik, salça dolar arttı zam geldi. Aldığım ürüne zam geliyor da dolarla sattığım ürüne neden zam gelmiyor? Bu aradaki parayı kim yiyor? Üreticinin alın terini kim sömürüyor, üreticiyi kim mağdur ediyor. Biz demiyoruz ki fiyat artsın devlet buna şu kadar versin. Fındık dolara endeksliyse, doların karşılığını versin. Bu bile yapılmıyor, serbest piyasa deniyor öyleyse serbest piyasayı neden işletmiyorsun. Üreticiye, ürününün değerini verin. 10, 11, 12 liraya alacaksın dolar üzerinden 20 liraya mı satacaksın? Kim yiyecek rantını, aradaki fark kimin cebine girecek?” ifadelerini kullandı.

TMO PİYASAYI MANİPÜLE EDİYOR

Hükümetin üreticiyi düşünmediğini ifade eden Torun, "TMO piyasaya girdiğinde de zaten üreticiye taban fiyat oluşturmuyor, tavan fiyat oluşturuyor. TMO da artık güven vermiyor çünkü piyasayı manipüle ediyor. Hükümet üreticiyi kaderiyle baş başa bıraktı. Maalesef belirsizlik devam ediyor. Geçen yıl da bunu söyledik adalet yürüyüşü, miting, çalıştay yaptık. Fındığı sürekli gündeme getirdik. Bunların çok az etkisi oldu, sonrasında yetkili bakanlığa gittik ve 2-3 kez dosyalar sunduk. Fındığın artık belirsizlikten kurtulup, uzun vadede planlamayla hareket edilmesi gerektiğini, üreticinin kaça satacağını tüketicinin kaça alacağını, sadece fiyat sorunu değil kale ve verim sorunu olduğunu ifade ettik. Fındığın geleceğine dair yaptığımız hiçbir çalışmayı kale almadılar. Bu yıl da yine üreticiyi kaderiyle baş başa bıraktılar. Keşke şu an üretici, fındığını değeriyle satabilseydi ve 2019 sezonunda ne olacağını bilse…” şeklinde konuştu.

FARKINDALIK YARATILABİLİR

MHP'nin, bugün Ordu Cumhuriyet Meydanı'nda yapacağı fındık mitingine dair konuşan Torun, "Geçmişte Ordu'dan Giresun'a yürüdük, büyük bir miting yaptık. Genel başkan Ordu'ya geldi fındığın bütün bileşenlerini topladık, çalıştaylar yaptık. Fındığa dair 8-10 tane basın toplantısı, soru önergesi ve birçok çalışma yaptım. Üreticinin içinde bulunduğu durumun fark edilmesi için her şeyi yaptık. Ama hükümet ‘ben çalarım ben oynarım’ diyor. Üretici her sene olduğu gibi ne olacak benim halim diyor ve mağdur. Biz her zaman üzerimize düşeni yapıyoruz. Şov peşinde değiliz, biz eylemi yaptıktan sonra TMO devreye girdi fındık bir kaç lirada olsa arttı yalnız istediğimiz sonucu alamadık. Yapılan her türlü şey farkındalık olabilir " dedi.

Pirsu DÜZGÜN