Gercüş'te orakla pirinç hasadı

Gercüş'te orakla pirinç hasadı - Batman haber

Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Gönüllü köyünde pirinç hasadı başladı. Çiftçiler orakla pirinç hasadı yaparken, köyde bulunan su kaynakları sayesinde yüzyıllardır devam eden geleneği sürdürüyor.


Gercüş'ün Gönüllü köyünde yetiştirilen pirinç alanları dağlık ve engebeli arazi olduğundan dolayı biçerdöverin giremediği tarlalara köylüler kendi aralarında imece usulü ile pirinç hasadını orakla yapıyor. Yüzyıllardır dedelerinden kalma yöntemle pirinç hasadı yapan vatandaşlar oraklarla biçtikleri pirinci toplayarak traktörlerle meydanlara getirip, traktörle eziyor. Ezme işleminden sonra samanları ayıran vatandaşlar daha sonra pirinci toplayıp güneşe bırakıyor. Güneşe bırakılan pirinç taneleri 15 gün aradan sonra kuru vaziyetine geldikten sonra değirmene götürüp eleniyor. Verimin bu sene iyi olduğunu belirten vatandaşlar, pirincin bölgede sadece kendi köylerinde yetiştiğini ve zahmetli emek isteyen bir iş olduğunu söyledi.
Köy sakinlerinden Salih Kavak, sadece kendi köylerinde pirinç yetiştiğini söyledi. Mehmet Aydın ise 'Su olduğu için ve başka köylerde su olmadığı için bir tek bu köyde pirinç yetişiyor şu an hasat zamanıdır. Gönüllü köyünün pirinci meşhurdur tadı çok güzeldir. Zahmetli bir iştir. Bu sene pirincin verimi çok iyi organik olup hiç bir katkı maddesi yoktur. Lezzeti de çok güzel normal pirince benzemiyor. Kilosunu 15 ile 20 TL'den satıyoruz. Arazilerimiz engebeli olduğundan dolayı oraklarla biçmek zorunda kalıyoruz' dedi.