Fındık fiyatı 35 TL olmalı

Fındık fiyatı 35 TL olmalı - Fındık Fiyatları haber

Saadet Partisi İl Başkanı Temel Armutçu, 'Fındık, çiftçiden 12-13 liraya alınırken dünya piyasasında 5 dolara yani 33 liraya satılıyor. Ben Cumhurbaşkanı olsam, dünya piyasasının üstünde 35 TL fiyat verir; üreticimin yanında durur, zarar varsa da örtülü ödenekten karşılardım' dedi

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu,  fındık fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Armutçu, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan bir an evvel bu soyguna 'dur' deyip,  fındık üreticisine 'sizinleyim' demesini talep ediyorum" ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ ZARAR ETTİRİLİYOR

Hükümetin fındığın referans fiyatlarını açıklayacak bir gücü ve cesareti olmadığını kaydeden Armutçu, " Çünkü, dünya piyasasında kabuklu fındığın kilosu 5 dolar. Üretimde en çok paya sahip ülke konumunda olduğumuz halde üreticilerin kar edemediği ve birçok vatandaşımızın da tüketemediği  fındık; çiftçiden 12-13 liraya alınırken dünya piyasasında 5 dolara yani 33 liraya satılıyor. Birtakım rant ve alım satım çetelerinin oyunu ile çiftçi göz göre göre resmen zarar ettiriliyor. Üzüldüğümüz asıl mesele; çözüm üretmesi gerekenlerin buna göz yummaları. Ben Cumhurbaşkanı olsam, dünya piyasasının üstünde 35 TL fiyat verir; üreticimin yanında durur, zarar varsa da örtülü ödenekten karşılardım. Sayın Cumhurbaşkanımızdan bir an evvel bu soyguna 'dur' deyip,  fındık üreticisine 'sizinleyim' demesini talep ediyorum" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU