HaberlerSamsun haberZor bir süreç yaşıyoruz

Zor bir süreç yaşıyoruz - Samsun haber

Samsun'daki iş dünyasının temsilcileri, enflasyon rakamları ile ilgili değerlendirmede bulundu. İşadamları, zor bir süreçten geçildiği konusunda birleşti

Zor bir süreç yaşıyoruz

Samsun'daki iş dünyasının temsilcileri, son 15 yılın zirvesini gören enflasyon konusunda değerlendirmelerde bulundu. KARGİF Başkanı Levent Özden, ORKASİFED Başkanı Emin Bahri Uğurlu ve MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, ülkenin zor bir süreçten geçtiğini ve ekonomik tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti.

SOKAKTA YÜZDE 40-50

Karadeniz Genç İşadamları Federasyonu (KARGİF) Başkanı Levent Özden, enflasyonun rakamlarına hazırlıksız yakalandıklarını ifade ederek, "Bunlar unuttuğumuz ve hazırlık dahi yapmadığımız rakamlar. Rakamlar yüzde 24 diyor ama sokağın enflasyonu yüzde 30'un üzerinde. Hammaddede, elektrikte, doğalgazda fiyat artışı yüzde 40-50 seviyelerinde. Gerçek rakam resmi rakamın çok üzerinde. Yönetilmesi zor bir süreç. Büyümekte olan bir ekonomi olarak, yüksek faizle bugünleri geçirmek üretmemize engel olacak. Yüksek faiz, yüksek enflasyonu doğurdu. Zor bir yıl bizi bekliyor, fiyatlar kış aylarında daha da artabilir. İş dünyası olarak, devletin bu konuda adım atacağını düşünüyorum. Devletin ekonomiyle ilgili çalışmalarında enflasyonu ön sıralara alması gerekebilir. Ülkemize güveniyoruz, bu günleri güzel günlere giden yolda doğum sancısı olarak değerlendiriyoruz" diye konuştu.

SABIRLI OLMALIYIZ

Orta Karadeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ORKASİFED) Başkanı Emin Bahri Uğurlu ise yaşanan sistem değişikliğinin ekonomik olumsuzluklar ortaya çıkardığını belirterek, "Geçtiğimiz yılki referandum ve bu yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile sistemde bir değişiklik yaşandı. Sistemdeki değişiklik ekonomik anlamdaki sıkıntıları da beraberinde getirdi. Bu sıkıntılar zaman zaman yine olacaktır. Uluslararası ekonomik savaşlarla birlikte bizdeki bu değişiklik sancılı bir süreç yarattı. Enflasyon rakamları önümüzdeki aylar daha da açılabilir. Vatandaşlarımız ve KOBİ'ler umarız ki bu süreçten fazla yara almadan çıkar. Burada yapılması gereken, devletin yeni sisteme göre ekonomik tedbirlerini alması gerekir. Daha seri kararlar alıp, uygulamada bunları hayata geçirmemiz lazım. Burada bize düşen sabırlı olmalıyız" dedi.

DİREKT ETKİ EDİYOR

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Samsun Şube Başkanı Haluk Tan da, 15 yıllık bir süreçte enflasyonun belirli bir noktaya çekildiğini dile getirerek, "Uzun süredir mevcut iktidarın izlediği politikalarla enflasyonun düşük olduğu bir süreç yaşadık. Bu da esnafın ve üreticinin satışa yoğunlaşmasına sebep oldu. Bugünlerdeyse döviz paritelerindeki oynaklık enflasyonun bu düzeye çıkmasına sebep oldu. Türkiye üzerine oynanan oyunlar da bunda etkili oldu. Sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Enflasyon, vatandaşa direkt etki eden bir faktör. Bankacılık sektörü ve hükümet bu konuda reel politikaları hızla hayata geçirmeli. Ülkemiz güvenli bir liman olduğunda her şey yerine oturacaktır. Ekonomik belirsizlikler nedeniyle, hammadde alıcısının alım yaparken araya koyduğu kendini koruma payını, aracılar da dağıtıcılar da koyuyor. Piyasadaki fiyat artışının bir sebebi de bu" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

 SIRADAKİ HABER