Haberlerİki haftada Arapça konuşturan merkez

İki haftada Arapça konuşturan merkez

OMÜ bünyesindeki Arapça Dil Merkezinde ilahiyat öğrencilerinin yanı sıra aralarında doktor, avukat, öğretmen, esnaf gibi farklı meslekten kişilere, yabancı öğreticilerden Arapça öğrenme imkanı sunuluyor.

İki haftada Arapça konuşturan merkez

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) bünyesinde geçen yıl hizmete giren Arapça Dil Merkezinde (ADİM) ilahiyat öğrencilerinin yanı sıra doktor, avukat, öğretmen, esnaf gibi farklı meslekten kişiler, Arapça öğreniyor.

Türkiye'deki devlet üniversiteleri arasında Arapçanın öğretimine öncelik veren müstakil merkez olmasıyla dikkati çeken ADİM'de, Arapça öğrenmek veya dilini geliştirmek isteyenlere yönelik kurslar düzenleniyor.

20 KİŞİLİK SINIFLAR

ADİM'de bir profesör, bir doktor öğretim üyesi, 4 araştırma görevlisinin yanı sıra 16'sı Arap kökenli olmak 19 öğretim görevlisi görev alıyor. Akıllı tahta ve projeksiyon cihazı yardımıyla teknolojiden faydalanılan kurslarda kursiyerlere 20 kişilik sınıflarda eğitim veriliyor.Kurslarda ilahiyat öğrencilerinin yanı sıra doktor, avukat, öğretmen, esnaf gibi farklı meslek grupları ile vatandaşlar da Arapça öğrenme fırsatı buluyor. Derslerde sadece Arapça konuşulan merkezde girişinden koridorlarına, dinlenme salonundan duvarlarındaki tablo ve panolara kadar her şeyde Arapça yazıyor.

UZAKTAN EĞİTİM DE GÜNDEMDE

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, ADİM'de görevli yabancı öğreticilerin anadillerinin Arapça olduğunu söyledi. Derslerin tamamen Arapça işlendiğini, Türkçe konuşulmadığını vurgulayan Bilgiç, "Kursiyerlerin iki hafta içinde herhangi bir konuda konuşabilir hale geldiklerini gördük. Merkezin isabetli bir karar olduğunu bu sonuçları görünce daha da iyi anlamış olduk. Burada Arap dili konusunda uzman eğitici ve anadili Arapça olan 16 hocamız bulunuyor." dedi. Bilgiç, merkezin ilk etapta ilahiyat öğrencileri için düşünüldüğünü ancak şehir merkezinde bulunması dolayısıyla vatandaşlardan ve bazı meslek gruplarından talep gelince boş zamanlarda halk için de kurs açtıklarını anlattı.SIRADAKİ HABER