HaberlerEnflasyon pazarı vurdu

Enflasyon pazarı vurdu

Enflasyondaki keskin artış pazarları vurdu. Pazar tezgahlarında domatesin fiyatı 7 lirayı bulurken, pazarcılar ve vatandaşlar yüksek fiyatlardan yakındı.

Enflasyon pazarı vurdu

Yüzde 24'ü bulanenflasyon oranı semt pazarlarını da vurdu. Vatandaşın taze ve ucuz sebze-meyve aldığı semt pazarlarında fiyatlar tavan yaptı. İlkadım Kılıçdede Mahallesi semt pazarında, yüzde 35'lik fiyat artışıyla eylül ayının zam şampiyonu ola domatesin kilosu 7 liraya satılırken, vatandaşlar ve pazarcılar yüksek fiyatlardan şikayet etti.

DOMATES OYUNCAK OLDU

Pazarcı Zafer Oruç, birçok ürünün olduğu gibi domatesin de aracıların elinde oyuncak olduğunu savunarak, "Domates piyasası aracıların elinde. 2-3 liradan stoklayıp, sonrasında yüksek fiyattan satıyorlar. Normalde domatesin kg fiyatı 2.5 lira üstüne çıkmamalı. 7 liraya satılan domatesten çiftçinin karı 1-1.5 lira" dedi. Namık Çakır ise, "Gübrenin torbası 190 lira, mazotun litresi 6.5 lira. Çiftçiye mazot 6.5 lira iken tatilci teknelere 3.5 lira. Bunlar olmadan ürün olmuyor. Bunun yanında aracılar ve artan enflasyonla fiyatlar uçtu gitti" şeklinde konuştu.

VATANDAŞ MEYVE ALAMIYOR

Türkiye'de üretimin bittiğini söyleyen Vahdettin Turhan, "Hayvancılık, tarım, sanayi öldü. Tüketim ekonomisine dayalı bir ülke ne kadar dayanırsa o kadar dayanabiliriz. Eskiden pazarlar dolar taşardı. Müşteriden fazla satıcı var. Eğer üretim ekonomisine tekrar geçmezsek ülke olarak biteriz" dedi. Pazarcı Musa Karakaş ise, "Pazarda her şey olması gerekenden pahalı. İnsanlar temel gıda maddelerini karşılayamaz hale geldiği için meyve alamıyor" ifadelerini kullandı.

CANIMIZ YANIYOR

Vatandaşın pazardan eli boş döndüğünü söyleyen Hasan Demir, "Biz yıllardır semt pazarına gelip, ucuza kaliteli, taze ürünleri alırdık. Ancak artık pazara geliyoruz, tezgahlara bakıp bir şey alamadan eve dönüyoruz. Böyle olunca ne vatandaş kazanıyor, ne pazarcı kazanıyor. Biz vatandaş olarak enflasyona, döviz kuruna bakmayız. Biz cebimizden çıkana ve aldığımıza bakarız. Bu ülkede yaşayan çoğu insanın canı yanıyor. Zengin artık daha zengin, biz fakirlere daha fakir" sözlerini kaydetti.

Şükrü Berk ASKARSIRADAKİ HABER