HaberlerSamsun haberBaşkan Zihni Şahin'den yeşil ışık: 'Görev verilirse devam ederiz'

Başkan Zihni Şahin'den yeşil ışık: 'Görev verilirse devam ederiz' - Samsun haber

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin'le devam eden ve planlanan çalışmaları konuştuk. Projelerle ilgili açıklamalar yapan Şahin, şehrimizin hak ettiği yere geleceğine olan inancını dile getirdi.

Başkan Zihni Şahin'den yeşil ışık: 'Görev verilirse devam ederiz'

Mart ayında yapılacak seçim ile ilgili sorularımızı yanıtlayan Başkan Şahin, “Görev verilirse tabi ki devam etmek isteriz. Bir hizmete başladık ve şu anda Samsun’da gelecekle ilgili ‘neler yapabiliriz’ i planlıyoruz. Birçok profesyonel ekipten de destek alıyoruz. Önemli olan Samsun’un hizmet alması” dedi.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Göreve geldiğiniz günden bu yana yaklaşık 4 ay geçti. İlk olarak,  bu süreçten bahsedecek olursak neler söylersiniz?

Zihni ŞAHİN: Tabi, daha önceden planlanmış çalışmalar vardı. Biz de göreve geldiğimizde, onların gerçekleşmesi noktasında yoğun bir şekilde çaba gösterdik. Sonuç olarak hedefimize de ulaştığımızı düşünüyorum. Kısa bir dönemden söz ediyoruz dolayısıyla yeni proje ortaya koyup bitirme şansımız olmadı. Aynı durum Bafra için de söz konusu oldu. Bizden sonra gelen arkadaşımız çalışmaları sürdürdü.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Samsun’a trafik probleminin çözümüne yönelik nasıl çalışmalar söz konusu?

Zihni ŞAHİN: Trafikle ilgili zaten bir master planı hazırlanıyordu. Bu plan daha tamamlanmadan dünya genelinde çalışma yapan bir Çin firması, dostlarımızın önerileriyle buraya geldi. Samsun’un örnek bir şehir olması noktasında çalışmalarını sürdürüyorlar. Şehrin en yoğun olduğu alanlarda uygulamalar yapılacak. Bu konudaki çalışmalarımız tek yönlü de değil. Üniversitemizde ulaşım mühendisliğinde kariyer yapmış bir arkadaşımızla görüştük. Onlar da önerilerini getirecekler. Bu işlerin başka yerlerde nasıl yapıldığına dair bilgiler alıyoruz. Şehrimizi trafik yönünden de rahatlatmaya gayret ediyoruz ve inşallah rahatlatacağız.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Geçtiğimiz günlerde içinde sizin de bulunduğunuz bir heyet, Ankara’da Samsun’un konuşulduğu bir dizi görüşme yaptı. Nasıl yola çıkıldı, neler oldu?

Zihni ŞAHİN: Öncelikle şehrimiz için birlikte hareket etmemiz gerektiği anlayışıyla yola çıktık. Biz, geçtiğimiz günlerde de buna benzer görüşmeler yaptık. ‘Samsun birlikte hareket ediyor’ vurgusu adına bu zirvenin çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Genel Başkan Yardımcımız Sayın Çiğdem Karaaslan önderliğinde bakanlarımızı ziyaret ettik. Güzel bir şekilde fikir alışverişinde bulunduk, taleplerimizi ilettik. Samsun’un en önemli problemlerinden biri kentsel dönüşüm. Bu konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı, onun yardımcılarıyla bir araya geldik. Samsun’daki kentsel dönüşümü gerçekleştirirsek bizden daha bahtiyar insan olmayacak. Yıllardır bekleyen bu problemi çözmeye gayret ediyoruz. Genel Başkan Yardımcımız Çiğdem Karaaslan’ nın da çok büyük destekleri var.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Bu tür toplantıların devamı gelecek mi?

Zihni ŞAHİN: İhtiyaç oldukça tabi ki olacak. Şehrin talepleriyle ilgili, hep birlikte hareket ettiğimizde daha etkili olacağını düşünüyorum. Samsun bugüne kadar merkezi hükümetimizden güzel destekler aldı. Bu bizim için büyük bir şans. ‘Ak Parti belediyeciliği’ ifadesini bizler boşu boşuna kullanmıyoruz.  Gerçekten güzel hizmetler yapıldı. Bundan sonra da devam edecek.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Önümüzde bir seçim süreci var. Bu çalışmaları siz mi devam ettireceksiniz?

Zihni ŞAHİN: Görev verilirse tabi ki devam etmek isteriz. Bir hizmete başladık ve şu anda Samsun’da gelecekle ilgili ‘neler yapabiliriz’ i planlıyoruz. Bununla ilgili birçok profesyonel ekipten de destek alıyoruz. Görev verilirse devam ederiz ama olmadı kim gelirse ona veririz o devam eder. Önemli olan Samsun’un hizmet alması. Samsun’un gelişmesi, kalkınması için canla başla çalışıyoruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Yaptığınız bir açıklamada, Samsun’un en büyük probleminin istihdam olduğunu ifade etmiş, çözüm noktasında yapılan çalışmalarla Samsun’un hak ettiği değeri bulacağını söylemiştiniz. Bu alanda nasıl çalışmalar yapılıyor?

Zihni ŞAHİN: Samsun, kazanımları fazla olan bir şehir ama istihdam ile ilgili çok ihtiyaç var. OSB’lere baktığımızda yatırım yapılacak alanlar doldu ama bizim yatırımcılarımız il dışına çıkmak istemiyor. Örneğin Havza’da büyük bir alan OSB için ayırıldı. Ancak buradaki arkadaşlarımız oraya gitmediği için dışarıdan yatırımcı getireceğiz. Hatta Ankara’da yaptığımız görüşmede bu konu da ele alındı. OSB’nin devamını oluşturacak Gelemen Çiftliği’ne kadar olan yaklaşık 3 bin dönümlük alanı da organize sanayi bölgesine katmayla ilgili konuyu gündeme getirdik. Onunla ilgili bir çalışma yapacağız ve merkezdeki OSB’yi büyüttüğümüzde yatırım sayısı artacak. Yatırımlar devam ettikçe de istihdama büyük bir katkı sağlanacaktır.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Geçtiğimiz günlerde Samsun Tarım Fuarı’nın dördüncüsü gerçekleşti. Tarımla ilgili olarak nerede görüyorsunuz Samsun’u?

Zihni ŞAHİN: Samsun Vezirköprü ile birlikte üç önemli ovaya sahip bir şehir.  Bu ovalar birçok ilçeyi kapsıyor yani alan geniş. Ama tam istediğimiz verimi alıp katma değer oluşturamıyoruz.  Artık belediyeciliğin ekonomik kalkınmaya katkı sağlaması gerekiyor. Üretime yönelik destekler aynı şekilde devam edecek. Zaman zaman para etmeyen, değer kazanmayan ürünlerin değerli hale gelmesi için belediye olarak bir şeyler yapmak zorundayız.  Katma değer sağlayabilmek adına Tarım A.Ş. kurduk. Çiftçimizle dayanışma halindeyiz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Kızılırmak Kuş Cenneti’nin UNESCO süreciyle ilgili son durum nedir?

Zihni ŞAHİN: Şuanda UNESCO geçici listesinde. Kalıcı listeye girmesi noktasında çalışmalar devam ediyor. Arkadaşlarımız konu ile ilgili toplantılara katıldı. UNESCO‘nun talepleriyle ilgili bir eksik yok. Sürecin tamamlanmasını bekliyoruz.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Sıfır atık, geri dönüşüm ile ilgili çalışmalar neler?

Zihni ŞAHİN: Sıfır atık, israfın önlenip kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini ve ya minimuma indirilmesini, atığın oluşması durumundaysa kaynağında ayrıştırılıp faydalı hale getirilmesini amaçlıyor.  Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın Eşi Emine Erdoğan Hanımefendiyi kutluyorum. Kendisi güzel bir başlangıç yaptı. İtiraf edilmeli ki Türkiye’deki israfla küçük bir ülke çok rahat geçinebilir.  Amacımız gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir Samsun bırakabilmek. Bu konuyu basit görmemek gerekiyor. Sıfır atık projesini belediyemizde başlattık. Valimizle görüştüğümüzde kamu kurumlarında çalışmaların başladığını ifade etti. Bu konu evlere de yansıdığında Samsun’un çok büyük bir katma değer kazanacağını düşünüyorum.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: 2019 ‘da gerçekleşecek seçimlerle ilgili hazırlıkların başladığını biliyoruz. Bu süreçle alakalı neler söylersiniz?

Zihni ŞAHİN: Bu konuda ne zaman ne yapılmasıyla ilgili olarak partimizden bilgi bekliyoruz. Genel merkezden bir açıklama yapılmadan böyle bir taleple ortaya çıkmak bence etik olmaz. Start verildiğinde çevremiz, arkadaşlarımızla değerlendireceğiz ve ona göre adımımızı atacağız. Kısacası kararımızı vereceğiz. Bu süreçte partinin ilkeleri doğrultusunda hareket edeceğimizi ifade etmek isterim.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Samsun’dan Rusya’ya direkt uçuşlarla ilgili sürece dair nasıl bir durum var?

Zihni ŞAHİN: Bu konuda bir sıkıntı söz konusu ama onu, Ticaret ve Sanayi Odası ile değerlendirip net bir karar vereceğiz süreç beklemede.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: 2019’a az bir süre kaldı. Milli mücadelenin 100. yıldönümü ile ilgili nasıl bir hazırlık süreci söz konusu?

Zihni ŞAHİN: Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının yüzüncü yılını en anlamlı şekilde kutlamak istiyoruz. Bu konu ile ilgili çalışmaların Cumhurbaşkanlığı himayesinde sürdürülmesi talebimiz var.  Bir komite kurulup yapılan çalışmaların neticesinde Samsun’un tüm ülkemizde konuşulması ve dünyada da ses getirmesi açısından büyük bir etkinlik gerçekleştireceğiz. Yüzüncü yıllar her zaman iyi kutlanmalı. Onun için de devletin sahip çıkması noktasında hareket edilirse daha etkin olacağını düşünüyorum.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Samsun halkı ile aranızda nasıl bir iletişim var?

Zihni ŞAHİN: İnsanın kendini anlatması zordur. Ben gerçekten insanları çok seviyorum, yapabileceğim son noktaya kadar fedakarlıktan da kaçınmam. Her zaman toplumun bir tarafında oldum. Mümkün mertebe halkımızın yanında, programlarında yer alıyoruz ve Samsun halkı tarafından sahiplenildik diyebilirim.

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Son olarak ne söylemek istersiniz?

Zihni ŞAHİN: Samsun, gerçekten güzel hizmetler almış.  İyi bir konumda inşallah gelecekte de hep birlikte hareket etmemiz durumunda daha da güzel olacaktır. Samsun’umuz inşallah hak ettiği değerlere de kavuşacak. 

Burcu DÜZGÜN ÇOBAN: Çok teşekkür ederiz.

 

 

Röportaj: Burcu DÜZGÜN ÇOBAN

Fotoğraf: Pirsu DÜZGÜNSIRADAKİ HABER