Haberler Zamları Kamu Denetçiliği Kurumuna şikayet ettiler

Zamları Kamu Denetçiliği Kurumuna şikayet ettiler

Türkiye'nin çeşitli illerinden KDK'ye başvuran vatandaşlar ürünleri yüksek fiyattan satan üretici ve satıcıların denetlenmesini istedi.

 Zamları Kamu Denetçiliği Kurumuna şikayet ettiler

Türkiye'nin birçok kentinden vatandaşlar, döviz kurundaki artışı bahane ederek ürünleri yüksek fiyattan satanları  Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK)  şikayet etti.

KDK'den yapılan yazılı açıklamaya göre, vatandaşın ücretsiz avukatlığını yapan Kamu Denetçiliği Kurumunun kapısını son zamanlarda en çok dolardaki yükselişi bahane ederek haksız zam yapanlar yüzünden mağdur olan vatandaşlar çaldı. Onlarca şikayet alan kurum, başvuruları hızla sonuçlandırmak için gerekli birimlerle irtibata geçti.

KDK'ye başvuru yapan vatandaşlar market, kantin, pazarlar ve dükkan sahiplerini şikayet etti.


Türkiye'nin dört bir yanından şikayet var

Türkiye'nin dört bir yanından KDK'ye çok sayıda şikayet ulaştı. Ankara'dan bir vatandaş çocuk bezi fiyatlarının dolardaki yükseliş bahane edilerek bir hafta içerisinde yüzde 50 zamlandığını belirtti. İstanbul Sultangazi'den KDK'ye başvuran başka bir vatandaş, ilçedeki marketlerde ürünlerin hızla zamlandığını, bu zamlar hakkaniyetli ise market sahiplerinin çalışanlarına da aynı oranda zam yapması gerektiğini ifade ederek, yetkililerden denetim yapmalarını istedi.

Trabzon'dan bir kişi ise yıl içerisinde zam yapılan dolmuş ücretlerine, sözde kriz sebep gösterilerek abartılı bir ek zammın yapılması nedeniyle yetkilileri göreve davet etti.

 

Öğrenciler de şikayet etti

Haksız  zamlar sadece yetişkinlerin değil, çocukların da tepkisini çekiyor. İzmir'den 10 yaşındaki öğrenci, okul kantinindeki tostun çok pahalı olduğu gerekçesiyle KDK'den yardım istedi. Başka bir vatandaş yerli ürünlerin bile aşırı pahalandığını, pazara, markete gidemediklerini dile getirdi.SIRADAKİ HABER