HaberlerDevlet desteğiyle Avrupa'ya açıldı

Devlet desteğiyle Avrupa'ya açıldı

Meslek hayatına ağabeyinin İstanbul'daki fabrikasında çırak olarak başlayan Siirtli Recep Ertaş, memleketinde devlet desteğiyle kurduğu fabrikadan Avrupa'ya ihracat yapıyor

Devlet desteğiyle Avrupa'ya açıldı

İş yaşamına İstanbul'da, ağabeyine ait fabrikada 20 yıl önce çırak olarak adım atan Recep Ertaş, memleketinde yatırım yaparak istihdam sağlamak istedi. Yaklaşık 5 yıl önce Siirt Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) teşvik imkanından faydalanarak ağırlıklı üretim alanı bez ambalaj olan fabrika kuran Ertaş, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) desteğiyle aldığı 14 üniteli baskı makinesiyle iş hacmini genişletti.

ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ KADIN İSTİHDAMI

Recep Ertaş, İstanbul'da ağabeyinin öncülüğünde bu alanda ilk faaliyet gösterdiklerinde sadece eczane ve kuyumcu sektörleri için basit ve en fazla 2 renkli çantalar yaptıklarını belirterek, 2008 yılından sonra atılım yaparak ofset baskı ile farklı materyallerle farklı ürünler kullanıp Türkiye pazarına sunduklarını, sonrasında ise Avrupa pazarına açıldıklarını aktardı. Türkiye ve Avrupa'da katıldıkları fuarlarda tanıtım yaparak ihracatı artırdıklarına işaret eden Ertaş, 5 yıl önce devlet desteğiyle Siirt OSB'de tahsis edilen arsa üzerinde 10 bin metrekaresi kapalı toplam 25 bin metrekare alana sahip fabrika kurduklarını dile getirdi. Ertaş, şunları kaydetti: "Farklı bez çanta üretimi yapıyoruz. Bunların hepsinin ortak noktası ya doğa dostu ya da yüzde 100 geri dönüştürülebilir olmasıdır. Öncelikli hedefimiz kadın istihdamı. Burada kadın istihdamına ayrı bir öncelik veriyoruz. 30'u kadın 40 civarında çalışanımız var. İnşallah yılbaşından sonra 70'e ulaşacağız. Hedefimiz 300 kişiyi bu çatı altında istihdam etmek."

 SIRADAKİ HABER