HaberlerSezonun ilk eserine büyük ilgi

Sezonun ilk eserine büyük ilgi

2018-2019 sanat sezonuna hızlı bir başlangıç yapan SAMDOB, ilk opera eserini 6-8 Ekim 2018 tarihlerinde Samsunlularla buluşturdu.

Sezonun ilk eserine büyük ilgi

Samsun Devlet Opera ve Balesi'nin (SAMDOB) 2018-2019 sanat sezonun ilk prömiyer eseri "Il Signor Bruschino” 6 ve 8 Ekim tarihlerinde seyircisiyle buluştu. Komik opera türünün önemli temsilcilerinden G. Rossini'nin bestelediği, rejisörün ince detaylarla süslediği eser seyircisinden coşkulu alkış aldı.

TEK PERDELİK

39 opera eseri bulunan besteci G. Rossini'nin henüz 21 yaşındayken bestelediği "Il Signor Bruschino", komik opera tarzıyla güncelliğini koruyan, "La Cambiale di Matrimonio" ile başlayan tek perdelik komik opera serisinin dördüncüsü ve sonuncusu. Tam ismi "Il Signor Bruschino (Il Figlio Per Azzardo)" (Beklenmedik Evlat) olan eserin librettosu, Venedikli şair Guiseppe Maria Foppa tarafından yazıldı. Dünya prömiyeri Venedik'te 1813 yılında yapılan eser, Aydın Buğra Güven'in rejisörlüğünde Samsun Operası'nda hayat buluyor. 1970'lerin tarzıyla sahneye koyulan eser, birbirinden nefret eden babaların çocukları, Florville ve Sofia'nın aşklarını anlatıyor.

MUHTEŞEM MÜZİKLER

Eserde Sofia'nın hamisi Gaudenzio ile dostluğu sonucu kente gelen baba Bruschino, bir sürprizle karşılaşmaktadır, oğlunun yerine bir başkası geçmiştir ve bunu polis dahil kimseye kanıtlayamaz. Sevdiğine kavuşmak için oğul Bruschino kılığına giren Florville'in yaşadığı komik maceralar muhteşem bir müzik eşliğinde SAMDOB sahnesinde hayat buluyor. Orkestra Şefliğini Augusto Arias ve Artun Hoinic'in dönüşümlü olarak yapacağı eserin dekor tasarımı Özgür Usta, kostüm tasarımı Gazal Erten, ışık tasarımı Bülent Aslan ve O.Murat Yılmaz’a ait.

 SIRADAKİ HABER