HaberlerSamsun teröre karşı tek yürek

Samsun teröre karşı tek yürek

Ankara'da ve Diyarbakır'da yapılan hain terör saldırıları sonrası Samsun'daki milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarından kınama ve tepki mesajları geldi.

Samsun teröre karşı tek yürek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan, 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mahmut Erdoğan ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri tepki mesajları yayınlayarak Ankara’daki saldırıyı kınadılar.

KARAASLAN HAİN SALDIRILARI KINADI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Ankara'da meydana gelen terör saldırısı nedeniyle kınama mesajı yayımladı. AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Ankara'da meydana gelen, birlik ve beraberliğimize yönelik eli kanlı hainlerce gerçekleştirilen alçakça saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bu hain saldırıda şehit olan askerlerimize ve vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyorum. Aziz milletimizin başı sağ olsun. Ülkemizin ve milletimizin birliğini, dirliğini ve huzurunu bozmak isteyenleri kınıyorum. Nereden beslenirse beslensin, bugüne kadar olduğu gibi terörle mücadelemiz aynı kararlılıkta devam edecektir. Terör asla amacına ulaşamayacak. Ülkemiz teröre karşı meşru müdafaa hakkını, her zaman, her yerde ve her durumda kullanacak ve saldırıların üstesinden gelecektir. Terörün ülkenin istikrarını bozmasına fırsat vermeyeceğiz. Bir kez daha Ankara’daki bombalı saldırıda hayatını kaybeden askerlerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi kırsalında askeri araca düzenlenen bombalı saldırıda 1'i astsubay 6 askerin şehit edilmesi olayını da büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini belirten Karaaslan, “6 askerimizin şehit olmasından dolayı derin bir üzüntü yaşıyoruz. Şehitlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

KÖKTAŞ: “TERÖR VE ŞİDDET HİÇBİR ZAMAN HEDEFİNE ULAŞAMAYACAKTIR”

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Ankara'da yaşanan hain terör saldırısıyla ilgili bir kınama mesajı yayımladı. Köktaş, “Ülkemiz vahim bir terör saldırısıyla bir kez daha karşı karşıya kalmıştır. Kandan ve kaostan beslenen terör, Ankara'da masum insanlarımızın canına kıymıştır. Terör örgütleri ve arkasındaki karanlık odaklar bilsinler ki terör ve şiddet hiçbir zaman hedefine ve amacına ulaşamayacaktır. Hain saldırılarla ülkemizin birliğini ve beraberliğini bozamayacaklar. Türkiye Cumhuriyeti devleti teröre karşı asla boyun eğmeyecek, ismi ne olursa olsun tüm terör örgütleri ile kararlı mücadelesinden taviz vermeyecektir. Milletimiz de geçmişte olduğu gibi bugünde, teröre ve teröre destek verenlere karşı birlik ve beraberlik içerisinde duracak, tek vücut olacaktır. Birliğimize, kardeşliğimize, huzur ve güvenliğimize yönelik yapılan bu insanlık dışı terör saldırısını bir kez daha şiddetle lanetliyor, menfur saldırıda hayatını kaybeden Türk Silahlı Kuvvetleri personelimize ve aziz vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralıları da acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

TOK: “TOPYEKUN BİRLİK OLMALIYIZ”

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok Ankara'da yaşanan acı terör saldırısı ardından kınama mesaj yayımladı. Ankara'da gerçekleştirilen bombalı saldırıyı kınayan Başkan Tok, “Ülkemizin huzurunu ve bütünlüğünü bozmak isteyen dış güçler isteklerini hiç bir zaman başaramayacaklardır. Her geçen gün güçlenerek büyüyen ülkemiz acı bir terör saldırısı ile derin bir yasa boğulmuştur. Ankara'da Dikmen Caddesi'ndeki Merasim Sokak'ta askeri servis araçlarının geçişi sırasında patlatılan araç 28 kardeşimizin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Ülkemizin huzurunu ve bütünlüğünü bozmak isteyen dış güçler isteklerini hiç bir zaman başaramayacaklardır. Daha önce başka örneklerde karşılaştığımız bu elim tablo göstermiştir ki, ülkemizde ne zaman barıştan bahsedilecek olsa, bombalar patlatılıyor, provokasyonlar artıyor, masum canlar katlediliyor. Tüm dünya bu iğrenç eylemlere karşı tepkisini göstermeli ve gereken ivedi bir şekilde yapılmalıdır. Türk milleti her zaman sağduyulu davranmalı provokasyonlardan kaçınmalıdır. Birliğin ve kardeşliğin olduğu yerde huzur bozmak isteyenler hiç bir zaman barınamaz emellerine ulaşamazlar. Bu nedenle bizlerde Türk milletinin en önemli unsuru olan kardeşlik ruhunu esas alarak davranmalı gereken cevabı bütünlüğümüz ile vermeliyiz. Ankara'da hain terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum” açıklamasını yaptı.

GENÇ: “AMAÇLARINA ULAŞAMAYACAKLAR”

Yayımladığı bir mesajla başkent Ankara ve Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşanan bombalı terör saldırılarını kınayan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Yapılan tüm bu hain saldırılar Türkiye’nin ve bu ülkenin başındaki Sayın Cumhurbaşkanımızın hedeflerinin önünü kesmek içindir. Ancak amaçlarına ulaşamayacaklar” dedi.

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Başkent Ankara'da Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırıda 28 şehit ve 61 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısı ile 1'i astsubay, 6 askerin şehit olduğu Diyarbakır Lice Karayolu'nda askeri araca yönelik hain saldırıyı yayımladığı mesajla kınayarak, Türk milletine başsağlığı diledi.

Yaşanan bu elim olaylara neden olan terörü lanetlediğini belirten Genç, "Başkentimiz Ankara'da Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına yönelik düzenlenen bombalı saldırı ile Diyarbakır Lice Karayolu'nda askeri aracın geçişi sırasında gerçekleşen ve 1'i astsubay, 6 askerimizin şehit olduğu hain terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Bu saldırıları yapanlar ve yaptıranlar, milletimizin birlik ve beraberliğine, kardeşliğine ve geleceğimize kastetmiştir. Yapılan tüm bu hain saldırılar Türkiye’nin ve bu ülkenin başındaki Sayın Cumhurbaşkanımızın hedeflerinin önünü kesmek içindir. Ancak amaçlarına ulaşamayacaklar” diye konuştu.

Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu ve bu saldırıların üstesinden geleceğini ifade eden Genç, "Ülkemizin huzur ve refah ortamına kavuşması için tüm gücüyle mücadele eden güvenlik güçlerimize yönelik bu elim terör saldırılarının üzüntüsünü yaşıyoruz. Ülkemizi, aziz milletimizi ve demokrasimizi hedef alan bu menfur saldırıları gerçekleştirenler ve azmettirenler en şiddetli şekilde cezalandırılacaktır. Devletimiz ve Hükümetimiz terör örgütlerine karşı verdiğimiz haklı mücadelede asla geri adım atmayacaktır" ifadelerini kullandı.

Gerçekleşen terör eylemlerinin katliam olduğuna vurgu yapan Genç, mesajında şunları söyledi: "Bu bir katliamdır, bu eylemi yapanların dini milleti olmaz, terör her yerde terördür. Türkiye’nin, dolayısıyla 2023’ü hedefleyen Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu hedeflerin önünü kesmeye çalışanlar ve terörün yanında yer alanlar emellerine ulaşamayacaktır. Hayatını kaybeden Türk Silahlı Kuvvetleri personeline ve vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına, milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum. Aynı saldırıda yaralanan Türk Silahlı Kuvvetleri personeline ve vatandaşlarımıza da acil şifalar temenni ediyorum."

HAİN SALDIRILARA TAŞÇI’DAN TEPKİ

Terör saldırılarının ardından açıklama yapan Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, terörü ve terörü destekleyenlere sert bir dille tepki göstererek, “Bizi bölmeye, parçalamaya hiçbir ülkenin, terör örgütünün gücü yetmez. Onlar eninde sonunda yok olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti her zaman var olacaktır. Devletimiz bu saldırıların hesabını en ağır şekliyle soracaktır” dedi.

Ankara ve Diyarbakır’da yaşanan terör saldırılarına sert tepki gösteren Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, terörü lanetleyerek, “Birliğimizi, beraberliğimiz ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan bu saldırılar yüreğimizi yaktı. Ancak bilinmesi gerekiyor ki Türk Milleti, tarih boyunca olduğu gibi bugün de hainlere ve zalimlere karşı dik duruşunu kaybetmeyecektir. Türk Milleti her zaman var olacaktır ama teröre ve teröriste destek verenler o ya da bu şekilde hak ettikleri gibi yok olacaktır” şeklinde konuştu.

Ankara’da askeri araçların geçişi sırasında eli kanlı teröristlerin patlattığı bomba sonucu 28 kişinin hayatını kaybetmesine, Diyarbakır-Lice karayolunda mayın araması için görevlendirilen konvoya, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce daha önce yerleştirilen el yapımı patlayıcının patlatılması sonucu 6 askerimizin şehit olmasına tepkiler dinmiyor. Terör saldırılarına bir tepki de Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı’dan geldi. Terörü lanetleyen ve terör yapılanmalarına destek verenlere sert bir dille tepki gösteren Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı şunları söyledi: “Ankara’da 28, Diyarbakır’da 6 canımızı kaybettik. Öncelikle milletimize başsağlığı diliyorum. Terörün kanlı yüzü maalesef ki bu tür şerefsizce ve haince saldırılarda bir kez daha kendini göstermiştir. Kayıplarımız için yüreğimiz yanarken bir yandan da bu hain saldırıların arkasında olan yurtiçi ve yurtdışındaki sözde güçlere lanet ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’ni bölmek, parçalamak, haince saldırılar ile güçsüz hale getirmek gibi asla gerçekleştiremeyecekleri hayallerin peşinde koşanlar şunu iyi bilmeli ki, Türk milleti onlara asla bu fırsatı vermeyecektir. Yıllardır ülkemizin sırtına kene gibi yapışan, bu süreçte Kürt kardeşlerimizi kullanarak Türk ve Kürt ayrımı yapmayı hedefleyen, kandan beslenen, ölümleri rant olarak gören terör örgütüne destek olan kim varsa er ya da geç cezasını bulacaktır. Bu durum tarih boyunca böyle olmuştur, bundan sonra da böyle olacaktır. Türk milleti, tarih boyunca olduğu gibi bugün de hainlere ve zalimlere karşı dik duruşunu kaybetmeyecektir. Türk milleti her zaman var olacaktır ama teröre ve teröriste destek verenler o ya da bu şekilde hak ettikleri gibi yok olacaktır.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ihanet çemberi içerisine alınması için mücadele içerisinde olanların bunun bedelini en ağır şekilde ödeyeceğini söyleyen Başkan Taşçı, “Ülkemizde haince planlar içerisinde olanlar, bu planlarını başka ülkelerden aldıkları destekle gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Teröre, teröriste destek veren kim olursa olsun karşılığını mutlaka görecektir. Yıllarca kardeşliğin hakim olduğu ve Türk, Kürt, Çerkez, Alevi, Sünni ayrımı olmaksızın Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşı ruhunun yaşadığı topraklarımızda o kardeşlik ortamının devamı için mücadele eden devletimiz bunu askeriyle, polisiyle, vatandaşıyla birlikte başaracaktır. Ülkemizde yaşanan terör saldırılarını gerçekleştiren hainlerin destekçisi olan ülkelere bu ihanetlerinin hesabını soran bir devletimiz var. Ülkemizi ihanet çemberi içerisine çekmek isteyenler, o çemberin içerisinde kendileri yanacaktır. Terör saldırılarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı açıklamalar da bu saldırıların hesabının ağır şekilde sorulacağını işaret ediyor. Artık her zamankinden daha çok birbirimizi kucaklamalı, ayrıştırma hayali kuranlara kardeşliğimizi göstererek en büyük zararı vermeliyiz” dedi.

TOGAR: “ÜLKEMİZİN DİRLİĞİNİ BİRLİĞİNİ KİMSE BOZAMAZ”

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ise son günlerde ülkede meydana gelen terör olayları ve Çarşamba akşamı Ankara’da yaşanan bombalı terör saldırısının ardından bir kınama mesajı yayımladı.

Ülkede son günlerde eli kanlı hain terör örgütü tarafından güvenlik güçlerinin şehit edilmesi ve ardından Çarşamba günü askeri servis araçlarına yapılan bombalı saldırının tüm ülkenin yüreğini yaktığını belirten Başkan Hasan Togar şöyle konuştu: “Tüm terör olaylarını ve teröre karışan iç ve diş kuvvetleri, kişileri lanetliyor ve esefle kınıyorum. Ankara'da askeri servis araçlarının geçişi sırasında eli kanlı terör örgütü tarafından patlatılan araç 28 kardeşimizin şehit olmasına, 61 vatandaşımızın da yaralanmasına sebep olmuştur. Ankara'da meydana gelen, birlik ve beraberliğimize yönelik eli kanlı hainlerce gerçekleştirilen alçakça saldırıyı şiddetle kınıyorum. Ülkemizin dirliğini ve birliğini bozmak isteyen iç ve dış kuvvetler kötü emellerine hiçbir zaman ulaşamayacaklardır. Ülkemizin gelişmesi birçok konuda ilerlemesini istemeyen iç ve dış kuvvetler hemen harekete geçerek ülkemizi derinden sarsan kanlı terör eylemleri gerçekleştiriyorlar. Birlik ve beraberliğimizi hedef alan bu tür saldırılarla defalarca karşılaşmış olan milletimiz, dün olduğu gibi bugün de bunların üstesinden el birliği ile gelebilecek kudrettedir. Birlik ve beraberliğimize, ülkemizin huzuruna kasteden bu ve bu gibi menfur saldırıları şiddetle kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Aziz milletimizin başı sağ olsun.”

MURZİOĞLU’NDAN TERÖR SALDIRILARINA KINAMA

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ankara’da meydana gelen terör saldırısı üzerine bir kınama mesajı yayımlayarak, “Terörle beslenenler ve onları destekleyen iç ve dış mihraklar asla hedeflerine ulaşamayacak” dedi. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, dün akşam Ankara’da 28 vatandaşın ölümü ve 61 kişinin de yaralanmasına neden olan bombalı terör saldırısını yayımladığı mesajla sert bir dille kınadı. Yapılan saldırının ülkemizin birlik ve beraberliğinin hedef aldığını kaydeden Başkan Murzioğlu, “Terör kalleş ve çirkin yüzünü bir kez daha Ankara’da ortaya çıkardı. Alçakça, haince yapılan saldırı hepimizin ciğerini yakmıştır. Acımız kelimelerle tarif edilemez. Ülke olarak hep beraber bu çirkinliklerin ve aşağılık saldırıların karşısında duracağız. Vicdanlar, terörden medet umanların insanlık dışı saldırılarını affetmeyecektir” şeklinde konuştu.

Terörün her türlüsünü lanetlediklerini belirten Murzioğlu şunları söyledi: “Bu saldırılar karşısında, millet olarak sağduyumuzu korumak zorundayız. Herkes bilmelidir ki terörle beslenenler ve onları destekleyen iç ve dış mihraklar birlik ve beraberliğimizi asla bozamayacak, aksine bizi daha da sıkı birbirimize bağlayacaktır. Geçmişte pek çok zorlu ve çetin imtihanı sabır, metanet, sağduyu, basiret, sükunet ve azimle aşmış olan milletimiz, hain saldırılardan medet umacak kadar alçalan düşmanlarımızın oyunlarını Allah'ın izniyle tek yürek olup boşa çıkaracaktır. Bu saldırı cana kıymanın ötesinde, devletimizin terörle mücadele kararlılığını artırmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır. Bütün varlığımızla devletimizin ve kahraman güvenlik güçlerimizin yanındayız. Terör ve terörden medet umanları bir kez daha kınıyorum. Samsun iş dünyası adına, saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve yüce milletimize başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.”

GÜRKAN: “TERÖRİST SALDIRILAR AMACINA ULAŞAMAYACAKTIR”

Ankara ve Diyarbakır-Lice yolundaki saldırıları kınayan MMO Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan, “17 Şubat 2016 Çarşamba günü saat 18.31’de ülkemizin başkenti Ankara’da ve bugün Diyarbakır-Bingöl karayolunda askeri konvoyun geçişi sırasında meydana gelen alçakça ve kalleşçe düzenlenen terörist saldırıları şiddetle kınıyor, lanetliyoruz. Saldırıda hayatını kaybeden güvenlik mensuplarımıza, vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve Yüce Türk milletine başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın jeopolitik önemi, enerji kaynaklarını içerisinde barındırması nedeniyle her zaman odaklanılan bir konumda olmuştur ve olacaktır. Bu coğrafyada ülkemizin mevcudiyetinin devamı, güven ve huzurlu yaşam arzusu engellenemeyecek, terörist saldırılar amacına ulaşamayacaktır” dedi.

“SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Mahmut Erdoğan ise yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Yönetim kurulu olarak Ankara'da yaşanan ve Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan araçlara hain terör örgütü tarafından alçakça düzenlenen bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybeden asker ve sivil şehitlerimize Allah'tan rahmet; ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve milletimize başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Bilinmelidir ki, Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca bu tarz hain ve alçaklarla kararlı mücadelesini sürdürmüş ve sürdürmeye devam edecektir.”SIRADAKİ HABER