İbrahim Gür: Emekliler hayal kırıklığına uğradı

İbrahim Gür: Emekliler hayal kırıklığına uğradı

SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yapılan yüzde 10.19'luk zammı değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği Samsun Şube Başkanı İbrahim Gür, 'Bu kış şartlarında emeklinin çok zorlandığı, ortamda yüzde 10.19 olan zammın bizce inandırıcılığı olmamıştır. Hayal kırıklığına uğradık' dedi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, 2018’in ikinci yarısında enflasyon yüzde 10.19 oldu. SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına 2018’in ikinci yarısındaki enflasyon oranında zam yapılacak. SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları da yüzde 10.19 oranında artırılacak. Bu artışla en düşük SSK emekli aylığı net bin 747 TL’den bin 904 TL’ye, en düşük BAĞ-KUR aylığı bin 475 TL’den bin 608 TL’ye, en düşük tarım BAĞ-KUR’lu aylığı da bin 164 TL’den bin 269 TL’ye yükseldi.

ADİL BİR RAKAM DEĞİL

SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları yüzde 10.19 olarak açıklanan zammı değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği Samsun Şube Başkanı İbrahim Gür, “TÜİK tarafından yapılan açıklamada TÜFE artışının eksi 0,40 olarak açıklanmıştır. Bu kış şartlarında emeklinin çok zorlandığı, harcamaların kat kat arttığı bir ortamda yüzde 10.19 olan zammın bizce inandırıcılığı olmamıştır. 417 maddeden oluşan enflasyon sepetine göre bunun bir inandırıcılığı yoktur. 2018 yılı enflasyon oranı 20,3 olarak açıklandı. Toplam bize verilen zam 15,38. Arada 5 puanlık bir fark var. Yüzde 5 kaybımı var emeklinin. 5 puan daha alacağımız var. Çok adil bir rakam olmadı. Hayal kırıklığına uğradık” şeklinde konuştu.

HERKESE AYNI ZAM YAPILSIN

Yüzdeli zam uygulamalarına karşı olduklarını dile getiren Başkan Gür, “Yüzdelik zamları istemiyoruz. Az olana az, çok olana çok zam yapılıyor. Biz istiyoruz ki herkese aynı zam yapılsın. Adaletli bir uygulama olsun istiyoruz. 5 bin lira maaş alana 500 lira, bin lira maaş alana 100 lira zam oluyor. Arada 400 lira gibi büyük bir fark oluyor. Biz bunun olmamasını istiyoruz” ifadelerinde bulundu.